Na czym polega praca logopedy?

logopda ostrowiec

Logopeda zajmuje się leczeniem oraz diagnozowaniem wszelkiego rodzaju zaburzeń mowy. Jego głównym celem jest pomoc osobom mającym problemy z komunikacją oraz dzieciom wspomagających rozwój w sferze fonetycznej bądź lingwistycznej. Logopedzi muszą być osobami posiadającymi odpowiednie wyższe wykształcenie i bardzo często, aby zdobyć dodatkowe kompetencje, poddają się dodatkowym kursami i zdobywają kolejne certyfikaty.

Logopedia jest dziedziną nauki, która jest niezwykle powiązana z pedagogiką oraz psychologią . Niezbędne będzie również wykształcenie w zakresie nauk medycznych. Logopedzi zazwyczaj posiadają tytuł ukończenia studiów pedagogiki specjalnej, logopedii ogólnej i kliniczna lub audiologii. Logopeda oprócz wyższego wykształcenia i zdobytych kursów musi koniecznie charakteryzować się określonymi cechami charakteru, które umożliwią współpracę z dziećmi i z wieloma osobami, z którymi niekiedy kontakt może być znacząco ograniczony. Logopedzi powinni być empatyczni, cierpliwi, a także kreatywni, ponieważ praca z dziećmi bardzo często wymaga elastyczności oraz wielu pomysłów aby urozmaicić zajęcia. Osoby zajmujące się tą dziedziną nauki pracują zarówno z malcami, ale również ze wszystkimi osobami mającymi problemy na tle neurologicznym, psychologicznym oraz z osobami upośledzonymi umysłowo. Lekcje prowadzone są zazwyczaj w oparciu o ćwiczenia i instrukcje, które sprawią, że osoba podejmująca się zajęć będzie mogła z wizyty na wizytę doskonalić swoje umiejętności oraz eliminować wady.

centrala ostrowiec

Logopeda ogólny zajmuje się wspieraniem prawidłowego rozwoju mowy u dzieci, diagnozą i leczeniem wszelkich wad wymowy oraz profilaktyką. Jest jednak wiele specjalizacji, które mogą określić kompetencje danego specjalisty w bardziej wąskim zakresie. Neurologopeda to osoba, która pracuje z ludźmi u których wystąpiły zaburzenia mowy wynikające z problemów i chorób układu nerwowego. Balbutologopedia zajmuje się udzielaniem pomocy osobom, które się jąkają lub z powodów psychicznych blokują się w wymowie, a dzięki dobranym zajęciom ich język stanie się bardziej płynny i łatwiejszy do zrozumienia. Surdologopeda będzie pomagał podopiecznym którzy są głusi i słabosłyszących. Oligofrenologopeda będzie współpracował z osobami niepełnosprawnymi umysłowo i wspomagał ich naukę funkcji mowy. Istnieje również specjalizacja logopedii medialnej, artystycznej gdzie specjaliści zajmują się doskonaleniem poprawnej wymowy, dykcji oraz technik mówienia zwłaszcza u osób pracujących w mediach lub na przykład w teatrze.

Najczęściej jednak do logopedy zgłaszają się rodzice, którzy zaobserwowali u swoich dzieci problemy z wymawianiem głosek lub z ogólnymi wadami rozwojowymi w kwestii prawidłowej wymowy. Logopeda zazwyczaj pracuję w placówkach oświatowych na przykład w szkołach, przedszkolach, w ośrodkach szkolno-wychowawczych, w poradniach specjalistycznych lub psychologiczno-pedagogicznych. Z usług logopedy można skorzystać również z wielu poradnia foniatryczna, w ośrodkach rehabilitacyjnych i poradniach znajdujących się w szpitalach. Wielu specjalistów decyduje się na otwarcie własnej działalności i prowadzenie prywatnej praktyki. Można zatem podjąć współpracę z prywatnym gabinetem i korzystać z usług danej osoby. Do logopedy powinien zgłosić się o każdy rodzic, który zaobserwował u swojego dziecka jakiekolwiek problemy. Pamiętajmy, że im szybsza interwencja w tych sprawach tym wyeliminowanie wszelkich zaburzeń będzie łatwiejsze i zajmie mniej czasu. Nie należy jednak spodziewać się spektakularnych rezultatów po pierwszej wizycie. Jedynie systematyczne uczęszczanie na zajęcia sprawi, że efekty będą widoczne. Dziecko lub osoba korzystająca z usług logopedy koniecznie musi stosować się do jego zaleceń i wykonywać przepisane przez niego ćwiczenia. Dopiero wtedy będzie można uzyskać zamierzone efekty i cieszyć się płynnością i dobrą wymową.

Centrala terapeutyczna Ligerek

Adres: ul. Sienkiewicza 26a
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

Telefon: 570 076 953

E-mail: centralaterapeutyczna@gmail.com

www: https://ligerek.edu.pl