Jakie siodło powinien mieć nowoczesny taboret medyczny?

Taborety medyczne są wymieniane jako pierwsze podczas wybierania wyposażenia do gabinetu lekarskiego. Wygodne siedzisko w pracy lekarza to absolutna podstawa, mimo iż przy przeprowadzaniu badań i zabiegów, lekarz nierzadko przyjmuje postawę stojącą. Niezależnie od specyfiki, wielkości gabinetu i ilości pacjentów przyjmowanych w godzinach funkcjonowania placówki, taboret lekarski nie powinien pełnić jedynie funkcji zwykłego siedziska.

Wielofunkcyjny taboret lekarski

Główną rolą, jaką pełnią taborety w placówkach medycznych, jest zapewnienie wygodnej pracy lekarzowi. Kilkunastogodzinne zmiany w szpitalu wpływają negatywnie na samopoczucie personelu medycznego. Wbrew pozorom, odpowiednie meble lekarskie są w stanie odciążyć kręgosłup i opóźnić moment pojawienia się zmęczenia.

Praca lekarza zawsze musi być precyzyjna – w medycynie nie ma miejsca na pomyłki, dlatego tak ważne jest, by zapewnić właściwe meble nie tylko pacjentom, ale i lekarzom i pielęgniarkom.

Drugą, równie istotną cechą taboretów medycznych jest ich ergonomia. Prężny rozwój technologii w ciągu ostatnich lat nie ominął branży medycznej. Dzięki temu, wszyscy pracownicy służby zdrowia mogą korzystać z nowoczesnych mebli medycznych. Biorąc pod uwagę specyfikę pracy w szpitalu i innych placówkach medycznych, producenci tworzą meble certyfikowane, które zapewniają przede wszystkim:

  • Wygodę,
  • Komfort,
  • Stabilność,
  • Ergonomię,
  • Najwyższy poziom sterylności,
  • Bezpieczeństwo.

W jaki sposób taboret medyczny może zwiększać bezpieczeństwo i higienę? – Poza tym, że dziś stosuje się obrotowe taborety, z oparciem i kołami jezdnymi, istotne są także tworzywa wykorzystywane w procesie produkcji. Oparcie zwiększa wygodę pracy i pozwala odciążyć dolną część kręgosłupa, koła sprawiają, że mebel jest mobilny i ergonomiczny. Niektóre modele taboretów lekarskich posiadają dodatkowo obręcz na nogi, pozwalając zmienić pozycję podczas wykonywania zabiegu. Konstrukcje nowszych taboretów umożliwiają regulowanie wysokości bez użycia rąk. Jest to dodatkowa zaleta taboretów, która pozwala na sprawną i sterylną pracę.

Siedziska taboretów medycznych

Jeden z modeli taboretów medycznych oferowanych przez producenta U.B.M. KOTASIŃSKA.

Poza powyższymi zaletami, jakimi powinien się cechować wysokiej klasy, nowoczesny taboret medyczny, najbardziej istotnym elementem jest siedzisko. Lekarze – zarówno stomatolodzy, jak i panie pielęgniarki, pracownicy recepcji, chirurdzy i pediatrzy – większą część czasu pracy mogą spędzać w pozycji siedzącej. Dyżury lekarzy mogą trwać od kilku do kilkunastu godzin na dobę. Pracownicy służby medycznej muszą pracować w pełnym skupieniu i koncentracji. Zmęczony lekarz nawet po długiej zmianie musi być w formie – jakakolwiek pomyłka w branży medycznej spowodowana zmęczeniem lub dekoncentracją, może przełożyć się na stan zdrowia pacjentów.

Wbrew pozorom, jakość mebli lekarskich to jeden z najistotniejszych czynników, jakie przekładają się na samopoczucie personelu medycznego w czasie pracy. Z racji tego, iż siedzisko to podstawowy element taboretu medycznego, należy wybrać takie, które powstało zgodnie z normami ISO i z wytycznymi inspektoratu sanitarnego. Taboret lekarski z wyprofilowanym siedzeniem idealnie odpowiada anatomii ciała i zapewnia wygodę pracy kobietom i mężczyznom. Siodło odciąża dolny odcinek kręgosłupa, co w połączeniu z miękkim oparciem daje gwarancję wygodnej pracy.

Certyfikowane taborety lekarskie są dostępne w kilku podstawowych wariantach. Można zaopatrzyć szpital w taborety z tradycyjnym miękkim siedziskiem, bez kół i oparcia. Dziś, większość personelu medycznego docenia taborety wyposażone w koła jezdne i oparcia. Mebel ten może posiadać wyprofilowane siedzisko (podobne do siodełka rowerowego), system regulacji wysokości oraz obręcz na stopy. Nowoczesne konstrukcje posiadają dodatkową powłokę chromowaną, co chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwym działaniem promieniowania UV czy warunków pogodowych.

Z czego wykonane jest siodło taboretu?

Producenci mebli medycznych stosują poliuretan i tapicerkę ze znikomą ilością szwów lub bezszwową. Tapicerka jest materiałem nieorganicznym, przez co jest łatwozmywalna i odporna na działanie wilgoci czy światła słonecznego. Brak szwów lub ich niewielka ilość pozwalają na  dokładną dezynfekcję taboretów. W miejscach szwów gromadzą się zarazki, co zaburza higienę pracy. Nieorganiczne materiały nie niszczą się pod wpływem wody, nie płowieją i nie pękają, nawet przy intensywnym użytkowaniu. Dzięki wytrzymałym materiałom stosowanym do produkcji taboretu, mebel ten może być eksploatowany przez wiele lat.