Obecność Polaków na wyspach brytyjskich, choć od kilku lat lekko niepewna z powodu zmian politycznych zachodzących w Anglii, jest w dalszym ciągu dość mocnym trendem zauważalnym właściwie w każdej części kraju. Ci, którzy już lata temu wyjechali w celach zarobkowych i faktycznie podejmują pracę, nie mają się czego obawiać – Anglicy nie chcą pozbyć się tych, którzy pracują, a tych, którzy przyjeżdżają tam korzystać wyłącznie z benefitów i zapomóg. I choć zdarzają się głosy wśród starszych mieszkańców wysp jakoby Polacy zabierali im zatrudnienie, w rzeczywistości Anglia mile wita naszych rodzimych pracowników. Nawet w tak prestiżowej branży, jaką jest medycyna.
Jak traktowany jest polski lekarz w Anglii?
Zatrudnianie obcokrajowców do pracy na bardziej wymagających stanowiskach to już nie nowość, ale pewien utrzymujący się trend pozwalający na uzupełnianie braków kadrowych ludźmi, którym nie brak wykształcenia, a miejsca do pracy w ich rodzimym kraju. W kwestiach medycyny nie jest jednak tak łatwo – to zawód zaufania publicznego, wymagający nie tylko teoretycznej i praktycznej wiedzy z bardzo szerokiej dziedziny, ale też umiejętności rozmawiania z ludźmi i płynnej komunikacji z nimi. To zdaje się być dla polskich lekarzy w Anglii największą przeszkodą – choć nauka języka obcego na studiach jest dziś mocno naciskana, sprawdzenie biegłego posługiwania się nim w praktyce wymaga czasu i odwagi. Na co, poza nauką języka, muszą być gotowi kandydaci do pracy w brytyjskiej służbie zdrowia?
Przede wszystkim na nieco inny system opieki zdrowotnej i ścieżkę kariery tamtejszych lekarzy. Ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z brytyjską medycyną muszą liczyć się z tym, że ich wymogi co do edukacji kandydatów na lekarzy są bardzo restrykcyjne, szczególnie jeśli chodzi o obcokrajowców. Dla anglików liczy się, oczywiście poza odpowiednim dokumentem poświadczającym uprawnienia do wykonywania zawodu, doświadczenie zdobyte w pracy z pacjentami, przy czym znacznie wyżej cenione jest to zdobyte już na terenie wysp brytyjskich. Oznacza to, że niektórzy lekarze z dość pokaźnym doświadczeniem w leczeniu w Polsce mogą poczuć się zawiedzeni, gdy w Anglii ich pozycja będzie znacznie niższa.
Wakaty dla lekarzy – obcokrajowców
Jeśli chodzi o konkretne specjalizacje, obszarem który prowadzi najbardziej rozległą rekrutację na wyspach brytyjskich jest niewątpliwie medycyna rodzinna. Lekarze pierwszego kontaktu, czyli tamtejsi General Practitioner potrzebni są zarówno w placówkach prywatnych, jak i publicznych, dlatego szansa na znalezienie wakatu jest naprawdę duża. Konieczne jest oczywiście posiadanie odpowiednich dokumentów uprawniających do wykonywania zawodu lekarza rodzinnego, oraz zdobycie uprawnienia do wykonywania go na terenie Wielkiej Brytanii poprzez złożenie wniosku o licencję do GMC – General Medical Council, instytucji, która odpowiada zarówno za publiczną, jak i prywatną opiekę zdrowotną.
Jak szukać pracy dla lekarzy w Anglii?
Znalezienie wakatu w Anglii i pozytywne przejście całego procesu rekrutacji nie należy do najłatwiejszych, jednak wykorzystując odpowiednie źródła i organizacje pomocnicze, nie powinno to stanowić większego problemu. W poszukiwaniu wolnych miejsc pracy dla lekarzy w Anglii mogą przydać się wszelkiego rodzaju agencje zatrudnienia dedykowane obszarowi medycyny, a więc na przykład paragona.pl. Rejestracja w tego typu miejscach jest prosta, a znalezienie pracy dzięki nim znacznie łatwiejsze. Dodatkowo, firmy pośredniczące w zatrudnianiu lekarzy w Anglii bardzo często oferują w pakiecie kursy językowe i doszkalające oraz wspierają podczas procesu relokacji, który jest dla wielu niewątpliwie najtrudniejszym etapem całej procedury.