Czym kierować się wybierając studio tatuażu?

Wybór odpowiedniego studia tatuażu to zawsze twardy orzech do zgryzienia. Dzięki rosnącej popularności sztuki tatuażu studia rozsiane są dziś praktycznie wszędzie – wychodząc na spacer nawet w małym mieście masz szansę spotkać co najmniej jedno, a zwykle przynajmniej kilka studiów tatuażu. Ich nadmiar może przerażać, ale problem zaczyna się dopiero w momencie próby wyboru jednego z nich. Czym bowiem sugerować się szukając odpowiedniego studia, zwłaszcza gdy w grę wchodzi pierwszy w życiu tatuaż i nie do końca wiemy na czym opierać swoją decyzję? Podpowiadamy jak skutecznie ocenić jakość studia tatuażu i czym kierować się wybierając odpowiednie dla siebie studio.

Wyposażenie studia

Podstawowym założeniem bezpiecznego, trwałego i pięknego tatuażu jest higiena. Nie ma mowy, by wykonany w wątpliwym studio przez nieprofesjonalnego „artystę” tatuaż wyglądał tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Pierwszą kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę jest więc to, jaki poziom higieny panuje w studio. Czy po wejściu do pomieszczenia odczuwasz aurę profesjonalizmu, czy może zaczynasz wątpić w swoją chęć na nowy tatuaż? Jak prezentuje się samo pomieszczenie? Ciemne, niezbyt oświetlone studia to często sposób na ukrywanie kurzu i niedociągnięć pod kątem higieny, a więc idealnych warunków na rozwój różnego rodzaju bakterii i drobnoustrojów. W studio już na pierwszy rzut oka powinien panować porządek i czystość, a autoklaw do sterylizacji narzędzi powinien być widoczny. W nieco późniejszym etapie klient musi widzieć też proces wyciągania przez tatuatora jednorazowych igieł do tatuażu – w tym momencie możesz się jeszcze wycofać, w końcu to twoje zdrowie jest tu kładzione na szali ryzyka.

Styl tatuowania poszczególnych artystów

Wiesz już, że kilka z lokalnych studiów spełnia wszelkie standardy higieniczne. Czas, by zastanowić się nad tym jaki wzór tatuażu planujesz wykorzystać i jak ma się to do poszczególnych tatuatorów. Choć jako artyści powinni być w stanie zrobić większość podstawowych wzorów, większość z nich czuje się swobodnie w konkretnych stylach. Wystarczy zastanowić się nad trudnością, jaką sprawia wielu ludziom malowanie portretów – nawet doświadczeni tatuatorzy mogą mieć z nimi problem! Umawiając się ze studiem na sesję wypytaj, który artysta będzie gotów podjąć się stworzenia dobrego i jedynego w swoim rodzaju tatuażu wykorzystując planowany przez ciebie wzór. Może okazać się, że dopiero któreś z rzędu studio podejmie się wyzwania, jeśli wybrany przez ciebie szablon będzie niezwykle trudny. Nie zrażaj się i nie bój się pytać – w końcu to twoja skóra będzie ozdobiona w ten sposób przez resztę życia.

Reputacja

Reputacja studia tatuażu to dość istotna kwestia podczas wyboru odpowiedniego dla siebie miejsca. Zdarza się, że tatuatorzy z niezwykłym talentem są jednocześnie bardzo nieuprzejmi i nie chcą rozmawiać z klientem podczas sesji. Pamiętaj, że musisz być w stanie swobodnie porozumiewać się z artystą w celu komunikowania mu różnych wątpliwości czy nawet stanu własnego samopoczucia. Nie każda sesja tatuażu musi wyglądać tak, jak w programach telewizyjnych, gdzie tatuatorzy wypytują każdego klienta o powód wyboru danego wzoru i ich życiowe historie. To nie ujmuje jednak konieczności dogadania się z artystą. Słuchaj tego, co ludzie mają do powiedzenia i wybierz takie studio, w którym poczujesz się komfortowo.

Cena

Kwestię kosztów wykonania tatuażu pozostawiliśmy na koniec, bo błędnym założeniem wielu niedoświadczonych klientów jest kierowanie się w pierwszej kolejności właśnie ceną tatuażu. Należy pamiętać, że profesjonalne studia tatuażu pracujące na najlepszej jakości sprzętach i atramencie będą ceniły swoją pracę dość wysoko i nie jest to żaden błąd. Jedną ze standardowych stawek przyjmowanych przez wielu profesjonalnych, bardzo dobrych w swoim fachu artystów jest wejściowe w postaci 150-200 złotych. W cenie tej możliwe jest stworzenie zwykle małych, niezbyt skomplikowanych wzorów czarno-białych i to cena, z którą należy liczyć się poszukując dobrego studia tatuażu. Jeśli tatuator mówi ci, że za taki wzór weźmie poniżej stu złotych, warto zastanowić się jakiej jakości wykonania można się spodziewać. Sugerujemy, że niezbyt wysokiej. W końcu nawet tatuator musi z czegoś żyć, a drogie sprzęty do tatuażu i wysokiej jakości tusze nie pojawiają się w studio ot tak.