Gdzie wyrzucać zużytą folię stretch?

folia

W transporcie czy też podczas magazynowania różnego rodzaju produktów wykorzystuje się bardzo często folię stretch, która dzięki swoim unikatowym właściwościom, sprawdza się znakomicie jako materiał służący do zabezpieczania towarów.

Tego typu folia jest więc niezbędnym wyposażeniem każdej osoby zajmującej się pakowaniem i zabezpieczaniem różnego rodzaju towarów, czy to w pojedynczych egzemplarzach, czy też w większych partiach, np. w formie palet. Warto jednak pamiętać, że folia ta użyciu nie nadaje się zazwyczaj do ponownego użytku i staje się wtedy odpadem. Z racji tego, że jest ona wykonana z tworzywa sztucznego, jej utylizacja może być dość problematyczna, dlatego warto wiedzieć, jak obchodzić się ze zużytą lub niepotrzebną folią stretch, aby nie stała się ona odpadem, który w jakiś sposób mógłby negatywnie wpływać na środowisko.

Jakim odpadem jest folia stretch?

Materiały takie jak folia stretch, wykonywane są z tworzywa sztucznego o określonych właściwościach. Dzięki temu folia ta może posiadać pewne cechy sprawiające, że tak dobrze sprawdza się ona jako materiał zabezpieczający. Warto jednak pamiętać, że z racji materiału, z jakiego stworzona jest tego typu folia, po jej zużyciu staje się ona dość problematycznym odpadem, z którym trzeba odpowiednio postępować. Tworzywa sztuczne bardzo długo się rozkładają i są sporym obciążeniem dla naszego środowiska. Z tego względu stosując folie stretch, trzeba wiedzieć, że bardzo ważną kwestią jej segregacja tego typu odpadów i ich odpowiednia utylizacja lub recykling.

Z czego wykonuje się folię stretch?

Folia stretch to materiał, który jak wiadomo, produkowany jest ze specjalnego tworzywa sztucznego, które umożliwia stworzenie foli o określonych parametrach i właściwościach. Najczęściej jest to tzw. liniowy polietylen o niskiej gęstości (w skrócie LDPE). Materiał ten zapewnia końcowemu produktowi wysoką elastyczność, termoplastyczność oraz wytrzymałość. Folię stretch można produkować na dwa różne sposoby. Metoda trudniejsza i bardziej kosztowna, ale dające produkt o lepszych właściwościach, to tzw. technika BLOWN polegająca na rozdmuchiwaniu roztopionego surowca, tworząc w ten sposób folię. Druga metoda, która jest znacznie częściej używana, z racji tego, że zajmuje mniej czasu, jest tańsza, a finalne daje również bardzo dobre efekty to technika CAST, która polega na tworzeniu folii, za pomocą specjalnych form, na które wylewane jest roztopione tworzywo.

Gdzie należy wyrzucać folię stretch?

Folia stretch to materiał wytworzony z tworzywa sztucznego, podobnie jak inne folie tego typu, musi być więc segregowany i wyrzucany do pojemników na plastik i metale. Segregacja w przypadku tego typu folii jest bardzo ważna, ponieważ tworzywa sztuczne bardzo długo się rozkładają, a ich nieodpowiednia utylizacja, czy też brak recyklingu mogą doprowadzić do negatywnego wpływu tego typu odpadów na środowisko. Z tego względu warto odpowiednio segregować folię stretch, przeznaczaną do wyrzucenia i dbać o to, aby została prawidłowo zutylizowana lub poddana recyklingowi. Wyrzucając folie stretch, warto także pamiętać, aby nie mieszać jej z innymi odpadami niepasującymi do grupy plastiku czy metali. Z tego względu czasami konieczne może być oczyszczenie folii przed jej wyrzuceniem.

folia

Dlaczego recykling folii stretch to dobre rozwiązanie?

Recykling to bardzo ważny i przydatny w obecnych czasach proces, którego celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych i zredukowanie ilości odpadów, jakie generuje człowiek podczas swojego funkcjonowania. Proces ten polega na odzyskaniu surowców, które już raz zostały wykorzystane w produkcji różnego rodzaju wyrobów, po to, aby przetworzyć je i ponownie wykorzystać w ten sam lub inny sposób. Dzięki temu można skutecznie ograniczyć zużycie surowców naturalnych oraz produkcję odpadów. Recykling jest bardzo ważny szczególnie w przypadku surowców, które w formie odpadów mogą w jakiś sposób szkodzić środowisku lub ich utylizacja jest trudna i kosztowna. Folia stretch to właśnie tego typu materiał, który może zostać poddany recyklingowi i w ponowy sposób wykorzystany. Z tego względu warto korzystać z recyklingu, co zaznacza również firma CAST, czyli producent folii stretch, który produkując tego typu materiał, zwraca szczególną uwagę na prawidłowe użytkowanie i utylizację folii.