Otyłość jest ciężką chorobą, która często wymaga leczenia nie tylko przy pomocy leków i odpowiedniej diety, ale też CHLO, czyli Chirurgicznego Leczenia Otyłości. Z otyłością spotykamy się, gdy wskaźnik BMI przekroczy 40 punktów lub 30-35, gdy występuje zespół metaboliczny, w skład którego wchodzą między innymi takie objawy jak: nadciśnienie tętnicze, przeciążenia stawów i kręgosłupa, zaburzenia gospodarki lipidowej, cukrzyca. Na szczęście współczesna chirurgia znalazła rozwiązania na pomoc w leczeniu otyłości.
Małoinwazyjne, laparoskopowa operacja żołądka
Laparoskop to specjalistyczne urządzenie chirurgiczne, które pozwala na zoperowanie narządów bez konieczności wykonywania dużych cięć i pracy na otwartym ciele, dlatego też cieszy się taką popularnością. Operacja laparoskopowego pomniejszania żołądka polega na wykonaniu dwóch nacięć i wprowadzeniu przez nie laparoskopu — przez jedno nacięcie wprowadza się kamerę, która pozwala lekarzowi na kontrolowanie zabiegu. Rejestracja odbywa się oczywiście w czasie rzeczywistym i jest też rejestrowana na nośniku pamięci. Drugi otwór służy do wprowadzania narzędzi poprzez specjalny przyrząd. Operacja zmniejszenia żołądka wpływa bezpośrednio na organizm człowieka. Zmniejszony żołądek szybciej się zapełnia po zjedzeniu, dzięki temu chory nie będzie odczuwał głodu. Następstwem zmniejszenia żołądka jest też zmniejszenie ilości przyjmowanych pokarmów. Najważniejszym efektem takiej operacji jest funkcyjne wyłączenie części żołądka, która odpowiedzialna jest za produkcję greliny. Grelina to hormon odpowiedzialny za przesyłanie do mózgu informacji o głodzie.
Balon żołądkowy
Innym rodzajem operacji laparoskopowej jest implantacja w żołądku balonu. Balon to pusty silikonowy worek, który podczas operacji zapełnia się roztworem soli fizjologicznej — obojętnej dla naszego organizmu. Zadaniem balona jest ucisk na ściany żołądka, tak by chory odczuwał sytość. W ten sposób chory je znacznie mniej i może stracić na wadze nawet do 20 kilogramów w pół roku. Zabieg implantacji balona należy do zabiegów pośrednich w chirurgii bariatrycznej, czyli zajmującej się walką z otyłością. Do zabiegu wykorzystuje się gastroskop. Balon to okresowe rozwiązanie. Na jego skutek chory traci masę ciała do poziomu, w którym chirurg będzie mógł przeprowadzić operację zasadniczą. Balon jest wyciągany w momencie wyznaczonym przez chirurga bariatrę. Przez okres całej kuracji, a także po jej zakończeniu — chory zobowiązany jest do stosowania diety niskokalorycznej oraz codziennych ćwiczeń pod okiem trenera.
Opaska żołądkowa
Opaska żołądkowa to popularny zabieg w leczeniu otyłości, między innymi dlatego że jest refundowany przez NFZ. Zabieg polega na umieszczeniu na żołądku silikonowej opaski dzielącej go na dwa „zbiorniki”. W pierwszej części żołądka mieści się niewielka ilość jedzenia. Stąd chory szybko odczuwa sytość po zjedzeniu nawet niewielkiego posiłku. Opaska żołądkowa pozwala do utraty nawet 30 kilogramów w ciągu roku. Na czas założenia opaski chory musi przestrzegać specjalistycznej półpłynnej diety. Opaskę chirurg może ściągnąć w dowolnym momencie.
Rękawowa resekcja żołądka
Rękawowa resekcja żołądka polega na wycięciu około 70 procent jego objętości. Pozostała część może pomieścić niewiele, bo zaledwie od 100 do 150 mililitrów pokarmu. Żołądek przestaje też wydzielać grelinę, czyli hormon pobudzający łaknienie. Nadmierną masę ciała pacjenci tracą w ciągu roku i jest to zwykle około 60 procent. Operacja niesie jednak za sobą skutki na całe życie, ponieważ już na zawsze chory będzie mógł spożywać tylko mocno rozdrobnione i znacznie mniejsze niż wcześniej posiłki. Operacja rękawowej resekcji żołądka cieszy się w ostatnim czasie wielką popularnością.
Otyłość jest bardzo groźną chorobą, która prowadzi do nieodwracalnych zmian w organizmie człowieka. Istotne jest, by zacząć jej leczenie. Odchudzanie się na własną rękę z tak zaawansowanego stadium otyłości, jak to powyżej 40 może nie przynieść skutków i niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Pierwsze kroki powinniśmy skierować do dietetyka trudniącego się w otyłości olbrzymiej i z nim zastanowić się nad krokami, które należy podjąć w celu powrotu do zdrowia.
Dowiedz się więcej na temat operacji bariatrycznych na: https://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/chirurgia-laparoskopowa-i-leczenie-otylosci-3d,128.htm