Typy filtrów sufitowych – poznaj ich najważniejsze zastosownaie

filtr

Pracodawca ma obowiązek zapewnić w swoim zakładzie bezpieczne warunki pracy. Czyste powietrze, bez szkodliwych zanieczyszczeń to priorytet dla każdego przedsiębiorcy. Systemy filtracji powinny zatem znaleźć się w zakładach pracy – zwłaszcza tych zaliczanych do przemysłu ciężkiego, lakierniach oraz przemysłu spożywczego. Zgodnie z rygorystycznymi normami, filtr sufitowy powinien znaleźć się także w laboratoriach, salach operacyjnych oraz specjalistycznych placówkach medycznych. 

Wyróżniamy kilka rodzajów filtrów sufitowych, które doskonale sprawdzą się jako element systemu filtracji powietrza. Każdy z nich posiada konkretne właściwości, co przekłada się na miejsce, w jakim należy je umieścić. 

Filtr sufitowy HEPA – czym się wyróżnia? 

Bez wątpienia filtr HEPA to jeden z najpopularniejszych filtrów na świecie, znajdujący swoje zastosowanie we wszystkich typach systemów filtracyjnych. Wynika to ze specyficznej budowy filtra, który przechwytuje nawet najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń.

Filtr HEPA to standard w każdym przedsiębiorstwie, gdyż zgodnie z normami unijnymi powinien wyłapywać 99,95% cząstek stałych. Filtracja HEPA likwiduje między innymi pyłki, pleśnie, zarodniki roztoczy z kurzu, bakterie i pył zawieszony. Swoje zastosowanie znajduje w sufitowych systemach filtracyjnych w szpitalach, laboratoriach, przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, w komorach laminarnych oraz przemyśle elektronicznym. 

Filtr węglowy sufitowy do systemu filtracyjnego 

Innym typem filtra sufitowego, który znajduje swoje zastosowanie między innymi w sufitowych okapach kuchennych, jest filtr węglowy. Podstawową funkcją filtrów węglowych jest neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów, czyli odoryzacja powietrza. Dlatego też bardzo często wykorzystuje się je w systemach filtracji w zakładach produkcyjnych, gdzie wydzielane są nieprzyjemne i szkodliwe dla pracowników zapachy. 

Filtr węglowy obecnie stanowi podstawowy element wielu sufitowych systemów filtracyjnych, które z powodzeniem znajdują swoje zastosowanie w miejscach, gdzie konieczna jest neutralizacja zapachów. 

Filtr elektrostatyczny na sufit – zastosowanie 

Filtry sufitowe elektrostatyczne działają na zasadzie separacji zjonizowanych zanieczyszczeń powietrza przy wykorzystaniu pola elektrostatycznego. Elektrody ulotowe znajdujące się w większości filtrów elektrostatycznych, doprowadzają do jonizacji powietrza, czyli najskuteczniejszej metody jego oczyszczania z bakterii, wirusów, grzybów oraz zapachów. Dzięki temu, tego typu filtr sufitowy jest w stanie wyeliminować nawet najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń, których nie są w stanie przechwycić filtry włókninowe. 

Należy jednak pamiętać, że filtry elektrostatyczne wytwarzają tlenek azotu oraz ozon, który jest szkodliwy dla zdrowia. Dlatego filtr tego typu może być wykorzystywany jedynie w miejscach, w których nie przebywają pracownicy w trakcie jego działania. 

Filtr kieszeniowy sufitowy dla przemysłu 

Filtr kieszeniowy to doskonałe rozwiązanie w kategorii filtrów wstępnych. Ich prosta i uniwersalna konstrukcja znajduje swoje zastosowanie głównie w branży spożywczej oraz farmaceutycznej. Jednak ze względu na wielofunkcyjność filtra, świetnie sprawdzi się także w branży meblarskiej, przemyśle lakierniczym oraz metalurgicznym. Z powodzeniem mogą także być wykorzystywane w budownictwie. 

Konstrukcja filtrów sufitowych umożliwia wyłapanie drobnych zanieczyszczeń, które mogłyby przedostać się do dróg oddechowych osób, znajdujących się w pomieszczeniu. Są na tyle małe, że bez problemu można znaleźć odpowiednie miejsce do ich instalacji. 

filtr

Filtr sufitowy kieszeniowy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie poziom zapylenia i zanieczyszczeń w powietrzu jest wysoki. Nie tylko przyda się do bieżącej pracy, ale również z powodzeniem będzie pełnił rolę filtra wstępnego, przygotowując pomieszczenie do bardziej dokładnej filtracji po zakończonej pracy. 

Zaletą tego typu filtrów sufitowych jest ich uniwersalność. Ze względu na ocynkowaną obudowę filtra, można je bez problemu instalować w trudnych warunkach, gdzie inne filtry nie zdałyby egzaminu. Trwałość i wysoka jakość wykonania gwarantuje dobrą chłonność zanieczyszczeń.