Jak odstraszyć gołębie z balkonu?

gołębie

Zbliża się okres letni, a wraz z nim ciepłe dni, które niewątpliwie każdy chce spędzać na tarasie, balkonie czy w ogrodzie. Czasem jednak pojawia się pewien problem, który może skutecznie uprzykrzyć nam ten czas relaksu na zewnątrz, mianowicie gołębie.

Mogą one być naprawdę bardzo uciążliwe i o ile na obrzeżach miast czy w bardziej spokojnych dzielnicach ten problem jest znikomy, o tyle w centrum i w uprzemysłowionych rejonach są one właściwie powszechnie obecne.

Skąd biorą się gołębie w miastach?

Duża ilość tych ptaków to przede wszystkim sprawka człowieka. Przez wiele lat i nawet po dziś dzień gołębie są dokarmiane ludzkim jedzeniem, przez co instynktownie ciągnie ich na rynki, do sklepowych dzielnic i osiedli mieszkaniowych, gdzie są w stanie znaleźć najwięcej pożywienia.

Czy gołębie szkodzą?

Ktoś mógłby powiedzieć, że duża obecność gołębi nie stanowi wielkiego problemu, aczkolwiek dla mieszkańców blokowisk czy nawet domów w centrum jest to nie lada kłopot.

Gołębie hałasują, zostawiają swoje odchody i wiele różnych chorobotwórczych bakterii, co nie tylko zakłóca nam spokój i zmusza do sprzątania, ale także może się bardzo poważnie odbić na naszym zdrowiu, bowiem długie przebywanie wśród gołębich odchodów lub bezpośrednia z nimi styczność może prowadzić np. do toksoplazmozy, boreliozy czy nawet do zapalenia opon mózgowych.

Jak pozbyć się gołębi?

Nie da się ukryć, że największy problem z gołębiami mają właściciele balkonów. Dlatego też poniżej opisane sposoby ich odstraszenia będą kierowane głównie do nich, choć część z nich sprawdzi się również na ogródkach.

  1. Najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem jest zamontowanie siatki ochronnej na balkonie. Jest to jednak problematyczne, gdy mieszkamy w spółdzielni mieszkaniowej, aczkolwiek, jeśli dogadamy się z innymi mieszkańcami, wówczas administracja budynku powinna się zgodzić na montaż siatek.
  2. Gdyby jednak właściciele bloku nie zgodzili się na siatkę, wtedy trochę droższym, ale równie skutecznym rozwiązaniem jest zakup ultradźwiękowego odstraszacza gołębi. Jest on niewielki, a dźwięki, które wytwarza, są dla gołębi bardzo nieprzyjemne, dzięki czemu skutecznie, ale bezpiecznie je odstraszają.
  3. Dużo tańszym, ale już mniej skutecznym sposobem jest umieszczenie na balkonie pewnych przedmiotów zniechęcających gołębie do zadomowienia się. Są to:
  • Odświeżacze powietrza (automatyczne lub naturalnie stworzone, np. z naftaliny)
  • Płyty CD lub kolorowe wiatraczki odbijające światło
  • Naturalne ozdoby w postaci figurek wron, kruków, czy sów

Warto jednak wspomnieć, że gołębie bardzo szybko dostosowują się do otoczenia, także z biegiem czasu przyzwyczają się one do powyższych odstraszaczy i dużo ciężej będzie się ich pozbyć.

  1. Jeśli już żadne z powyższych rozwiązań nie jest w stanie odstraszyć gołębi, wtedy warto sięgnąć po specjalne preparaty, jak np.  klejące żele odstraszające lub specjalne pręty zakończone silikonem, które nieco utrudnią nam przebywanie na balkonie, ale skutecznie odstraszą nieproszonych gości.
  2. Ostatnim i najbardziej czasochłonnym sposobem na gołębie jest imitowanie różnych naturalnych dźwięków, takich jak odgłosy niebezpiecznych ptaków czy zwykłe klaskanie i gwizdanie. Takie działanie jest krótkotrwałe, ponieważ za jakiś czas głębie znów się pojawią, aczkolwiek w tym wypadku systematyczność jest kluczem do sukcesu.

Sprzątanie po gołębiach

Na koniec warto wspomnieć o tym, jak ważne jest sprzątanie po gołębiach i to nie tylko wtedy, gdy już się ich pozbędziemy, ale cały czas. Jak już wiadomo, ptaki te są nosicielami wielu zarazków, dlatego usuwanie ich odchodów, gniazd czy wszelkich szkód powinno być natychmiastowe.

gołębie

Oczywiście nie każdy ma ochotę sprzątać po gołębiach, natomiast takie działania to także dobry sposób, by się ich pozbyć, ponieważ zauważą one, że nie są w danym miejscu mile widziane, gdy usuniemy z niego wszystkie oznaczenia terenu.

Widać więc, że pozbycie się gołębi z naszego mieszkalnego otoczenia nie należy do najłatwiejszych zadań. Trzeba podjąć pewne finansowe, czy też czasochłonne kroki, by cieszyć się spokojem, aczkolwiek jakiekolwiek działania odstraszające i tak będą lepsze niż ich brak, ponieważ wtedy nie narazimy domowników, siebie, czy nawet domowych pupili na choroby i nieprzyjemne dolegliwości.