Chyba nikt nie ma żadnych, nawet najmniejszych wątpliwości co do tego, że świat odbierany jest przez nasze zmysły. Mam tutaj oczywiście na myśli dotyk, słuch, wzrok czy węch. Z kolei przetwarzanie odebranych informacji czy też bodźców nazywane jest integracją sensoryczną. Nie mamy także wątpliwości co do tego, że wszystkie nasze zmysły muszą obowiązkowo ze sobą współpracować. Co więcej muszą one działać prawidłowo. Niestety u wielu dzieci występują zaburzenia sensorycznej integracji. Dzieci z problemami z sensoryczną integracją mogą mieć problemy z organizacją zachowania oraz ze słabą równowagą. A więc co za tym idzie, mogą one często się potykać, huśtać się na krześle czy też mylić podobne dźwiękowo pewne słowa.
Można też to rozpoznać po tym, że mają problem ze skupieniem swojej uwagi na hałaśliwych miejscach czy też jeść w miejscach gdzie jest bardzo głośno. U dzieci, u których wykryto zaburzenia sensorycznej integracji konieczna jest terapia pod okiem terapeuty w specjalistycznym gabinecie. Metoda jaką jest integracja sensoryczna została w zasadzie stworzona jak i także opracowana już w ubiegłym wieku przez amerykańskiego psychologia. To właśnie na jej metodzie opierają się wszelkie terapie w gabinetach. By w ogóle terapia ta mogłabyś skuteczna musimy wiedzieć, że konieczne jest odpowiednie wyposażenie gabinetu. Mam tutaj oczywiście na myśli sprzęt do integracji sensorycznej. Oczywiście wszystkie profesjonalne gabinety w takowy sprzęt powinny być wyposażone. Podstawowe i w zasadzie standardowe wyposażenie to materace oraz terapeutyczne maty. Materace same w sobie służą do ochrony oraz zapewnienia naszym dzieciom bezpieczeństwa podczas samych ćwiczeń jakimi są na przykład ćwiczenia równowagi. To właśnie dzięki tym ćwiczeniom wspomagany jest ruchowy rozwój. Dzieci mogą z czasem zacząć ćwiczyć koordynacje ruchową jak i także równowagę.
Tak naprawdę sprzętu do integracji sensorycznej jest całe mnóstwo. Musimy jednak wiedzieć, że ćwiczenia w gabinecie profesjonalne przy boku profesjonalisty w gabinecie to jedno, a ćwiczenia kolejne w domu to zupełnie inna bajka. Po pierwsze także musimy się zaopatrzyć w sprzęt do integracji sensorycznej. Po drugie musimy potrafić ćwiczenia te prowadzić dziecku i pomagać mu z trudniejszymi ćwiczeniami (ponieważ takie niestety trudności również się zdarzają). Po trzecie mimo innych obowiązków czy to obowiązków zawodowych czy też obowiązków domowych musimy poświęcić naszemu dziecku masę czasu. Jest nam czasem naprawdę trudno pogodzić to wszystko. Wiadomo, że dziecko jest najważniejsze. Jednak całkiem normalne jest, że i my jako rodzice czasem nie mamy po prostu na nic siły. W zasadzie jest to do zrozumienia. Musimy także mieć czas by zająć się sobą. Nie możemy cały czas poświęcać się komuś, jednak jest to zrozumiałe, że tak robimy przecież chodzi o zdrowie, rozwój i życie naszego kochanego dziecka.