Zapora Pilchowicka – dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

zapora

Zapora Pilchowicka jest drugą co do wielkości i wieku tego rodzaju budowlą w Polsce. Długość jej korony wynosi 270 metrów. Powstała w latach 1904-1912 na rzece Bóbr. Niemcy zbudowali tam trzy sztuczne jeziora: Modre, Wrzeszczyńskie i najniżej położone Pilchowickie.

Zapora Pilchowicka powstała zgodnie z obowiązującą w owym czasie sztuką budowlaną, która polegała na łączeniu kamieni za pomocą betonu. Jej powstanie było związane z koniecznością przeciwdziałania powodziom, które na początku naszego stulecia niszczyły Dolny Śląsk. Jest ona niezwykłą atrakcją również w zakresie myśli technicznej. Poza tym stanowi do dzisiaj malownicze i niezwykle atrakcyjne miejsce spacerów, chętnie odwiedzane przez turystów. Woda zbiornika Pilchowickiego zasila turbiny elektrowni wodnej, które znajdują się w budynku położonych u stóp zapory.

Gdzie położona jest Zapora Pilchowicka?

Efektem wybudowania Zapory Pilchowickiej na rzece Bóbr jest powstanie Jeziora Pilchowickiego, które jest olbrzymim zbiornikiem retencyjnym otoczonym gęstymi lasami.  Położona jest na obszarze Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, między Jelenią Górą a miejscowością Wleń. Zapora wraz z Jeziorem znajduje się w miejscowości Pilchowice. To niezwykle malownicze miejsce udostępnione bezpłatnie do zwiedzania przybywającym w te okolice turystom. Można ją oglądać z kilku perspektyw.

Jakie atrakcje dla turystów znajdują się w okolicach zapory Pilchowickiej?

Dolina Bobru i okolice Zapory Pilchowickiej cieszą się dużą popularnością wśród turystów i właśnie dla nich przeznaczona jest ciekawa oferta wielu atrakcji turystycznych. To doskonałe miejsce dla miłośników pieszych wędrówek, dla których wytyczono szlaki turystyczne na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, jednego z najbardziej malowniczych obszarów położonych na terenie Dolnego Śląska. Rozciąga się na powierzchni około 11 tysięcy hektarów. Znajdują się tu wspaniałe gatunki roślin takich jak: irga czarna, goryczka krzyżowa i orzęsiona, włosocień cienisty i kruszczyk błotny. Tereny parku zamieszkują dziki, lisy, jelenie, sarny, puchacze i zające.

zapora

Niezwykłą atrakcją jest również możliwość pływania po Jeziorze Pilchowickim kajakami, rowerami wodnymi, żaglówkami. Amatorzy spływów kajakowych lub pontonowych mają możliwość skorzystania z oferty tego rodzaju atrakcji Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.

Jakie zabytki mogą zwiedzać turyści w  okolicach zapory Pilchowickiej?

Noclegi w pobliżu Pilchowic są doskonałym wyborem dla miłośników historii. W okolicach Nielestna znajduje się Zamek Wleński Gródek położony na Górze Zamkowej. Pochodzi z XII wieku i jest najstarszą murowaną tego rodzaju budowlą na Śląsku. Został zbudowany na miejscu grodu drewniano – ziemnego przez księcia Bolesława I Wysokiego, a Henryk I Brodaty rozbudował go o więżę mieszkalną i kaplicę. W czasie wojny trzydziestoletniej został zniszczony, a ówcześni właściciele obok niego, na stoku wzgórza zbudowali na swoją siedzibę wygodny pałac, który został włączony do Szlaku Zamków Piastowskich i przeznaczony do zwiedzania dla turystów.

Kolejną atrakcją jest gotycka Wieża Książęca położona w miejscowości Siedlęcin, należąca niegdyś do książąt śląskich Znajdują się w niej unikalne malowidła ścienne pochodzące z XIV wieku. Historia tej budowli jest bardzo burzliwa, wiele razy była niszczona, odbudowywana i rozbudowywana. Najcenniejszym zabytkiem są polichromie o powierzchni 33 metrów kwadratowych znajdujące się w sali reprezentacyjnej. Ich autorem jest nieznany mistrz pochodzący ze Szwajcarii, który pracował na zlecenie Henryk I Jaworskiego. Przedstawiają one obok wizerunku świętego Krzysztofa przygody sir Lancelota z Jeziora, który był jednym z najsłynniejszych rycerzy Okrągłego Stołu. Jest to zabytek na skalę światową.

Następną interesującą propozycją jest zamczysko w Płoszczynie, które składa się z dwóch członów, otoczonych wałami obronnymi. Pochodzi z XIII wieku. W jego otoczeniu znajdują się wyrobiska górnicze. Wydobycie kruszców na tym terenie sięga okresu poprzedzającego powstanie zamku. Natomiast w małej, malowniczo położonej wiosce Pławnie Dolnej znajduje się Zamek Śląskich Legend. Budowla swoim wyglądem przypomina andersenowski zamek. Wkraczając do niego przenosimy się do zaczarowanego świata baśni. Na dziedzińcu witają turystów olbrzymie postacie ze śląskich legend. Po wejściu do wnętrz zaczyna się prawdziwy spektakl z grą świateł, ruchem  i dźwiękiem. Ich bohaterami są postacie z okolicznych legend. Autorem tego świata jest malarz Dariusz Miliński.

Pilchowickie noclegi

Osoby poszukujące noclegów w Pilchowicach mogą skorzystać z rozbudowanej oferty agroturystyki. Jedną z naszych sprawdzonych propozycji jest Nielestno34 – to dom wypoczynkowy utrzymany w wysokim standardzie, dostosowany do potrzeb osób, poszukujących możliwości regeneracji w kontakcie z naturą, daleko od miejskiego zgiełku. Doskonale nadaje się zarówno dla osób młodych, rodzin z dziećmi, jak i osób starszych. Jest to nowoczesny obiekt ze stylowymi i schludnymi wnętrzami.