Z jakich materiałów wykonuje są soczewki okularowe?

Soczewki szklane

Gdy przemysł optyczny coraz lepiej się rozwijał i pojawiały się nowe propozycje produktów przede wszystkim dominowały na rynku szklane soczewki, które rzeczywiście mają dobre właściwości optyczne, ale niestety będą ciężkie i co najgorsze będą łatwo pękać. A to dalej może prowadzić do uszkodzeń wzroku, niekiedy również do utraty wzroku. Dlatego właśnie szklane soczewki pojawiają się obecnie w okularach coraz rzadziej.

Szczęśliwa kobieta ze swoimi okularami.

Grubość soczewki okularowej będzie zależeć od wielkości oraz stylu oprawek jakie będziemy chcieli wybrać. Jeśli mamy grube szkła wydaje się, że najlepsze będą okrągłe albo owalne oprawki. Plastikowe oprawki będą lepiej ukrywać grubość brzegów.

Soczewki plastikowe

Rok 1947 przyniósł istotną zmianę, ponieważ firma Armolite Lens Company z Kalifornii wprowadza do sprzedaży pierwsze soczewki okularowe, które wykonane były z plastiku. Przygotowane zostały z użyciem polimeru o nazwie 39-CR, a więc żywica kolumbijska z próby 39, który to materiał został przygotowany przez firmę PPG w latach 40-tych minionego wieku. Taki surowiec waży połowę tego co szkło. Dodatkowo koszt produkcji był stosunkowo niski, a właściwości optyczne doskonałe. Plastiki stały się popularne, jeśli chodzi tworzenie soczewek. Ten materiał współcześnie jest chętnie stosowany.

Soczewki poliwęglanowe

Lata 70-te to kolejna zmiana, ponieważ firma Gentex wprowadza pierwsze szkła przygotowane pod kątem okularów ochronnych, które wykonane są poliwęglanu. Mniej więcej kilka lat później okazuje się, że zyskują one mocno na popularności i stosowane są do dnia dzisiejszego. Oryginalnie były one stosowane na wojskowe potrzeby między innymi dla pilotów samolotów. Wykorzystywano je również do przygotowywania szkła kuloodpornego, które było stosowane w bankach a także innych instytucjach, gdzie istotne będzie między innymi bezpieczeństwo. Soczewki poliwęglanu były zdecydowanie lżejsze i odporniejsze niże te przygotowywane z CR-39. Z tego powodu to materiał, który był używany między innymi w okularach dla dzieci oraz dla sportowców, ale również do produkcji szkłą bezpiecznego.

Ten nowszy i lżejszy materiał do produkcji soczewek ma większą odporność i podobnądo poliwęglanu, określony został ten materiał jako Trivex. Produkowany przez firmę PPG pojawił się po raz pierwszy w roku 2001. Dużym plusem tego materiału będzie między innymi to, że ma mniejszą aberrację chromatycznym o czym świadczyć będzie parametr określony jako liczba Abbego.

Soczewki, które przygotowywane są z plastiku o dużym współczynniku załamania światła w ostatnich latach są mocno dopracowane, pojawiają się cieńsze i lżejsze propozycje. Każdy producent prowadzi swoje własne prace, które mają zmierzać do tego, że na rynku pojawią się takie soczewki, które jeszcze bardziej będą się wyróżniać. zwiększa się między innymi współczynnik załamania światła. dzięki temu soczewka przy zachowaniu odpowiedniego stopnia korekcji jednak będzie znacznie cieńsza niż te rozwiązania, które do tej pory były nam znane.