Rower elektryczny dla dziecka – czy to bezpieczne?

rower

Rower to środek transportu, który możemy wykorzystywać na co dzień, podczas dojazdów do pracy, sklepu, szkoły czy innych miejsc, jak i do rekreacyjnej czy też sportowej jazdy. Na rynku dostępna jest obecnie ogromna ilość rowerów, dostosowanych do różnych odmian kolarstwa, zarówno dla mężczyzn, kobiet, jak i dzieci.

Wielu rodziców wcześnie decyduje się na zakup roweru dla swojego dziecka i z pewnością jest to dobre rozwiązanie, ponieważ nawet kilkuletnie dziecko jest w stanie bardzo szybko nauczyć się podstaw jazdy. Jednak jak wygląda to w przypadku rowerów elektrycznych? Czy można znaleźć w sprzedaży rowery elektryczne dostosowane do najmłodszych dzieci, w jakim wieku dziecko może zacząć jeździć na takim rowerze, jakie zalety mają rowery elektryczne oraz o czym należy pamiętać, chcąc, aby dziecko było bezpieczne podczas jazdy na takim rowerze?

Jakie są najmniejsze rowery elektryczne?

Popularność rowerów elektrycznych z roku na rok rośnie, na co wpływ mają po części coraz niższe ceny tego typu rowerów, co sprawia, że są one dostępne dla większej grupy ludzi. Tak duże zainteresowanie tego typu rowerami sprawiło, że wiele marek rowerowych zaczęło produkować również rowery elektryczne dla dzieci.

Aktualnie w sprzedaży można znaleźć wiele tego typu rowerów, które przystosowane są do dzieci w różnym wieku. Patrząc na zasadę działania, to rowery elektryczne dla dzieci nie różnią się praktycznie niczym od modeli przeznaczonych dla dorosłych. Największe różnice są bowiem w samej budowie i wielkości tych rowerów.

Najmniejsze rowery eklektyczne przeznaczone dla dzieci są bardzo niskie i wyposażono je w niewielkie koła, co sprawia, że już od najmłodszych lat dziecko może próbować jazdy na tego typu rowerze. Ponadto silnik, jaki one posiadają, ma znacznie mniejszą moc od tych stosowanych w wersjach dla dorosłych, a często ma także wbudowaną blokadę, która zapobiega zbyt dużemu rozpędzaniu się roweru, co wpływa na bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy.

W jakim wieku dziecko może zacząć jazdę na rowerze elektrycznym?

Naukę jazdy na rowerze mogą zacząć nawet 2–3 letnich dzieci. Początkowo dobrym rozwiązaniem są różnego rodzaju rowerki biegowe, które pozwolą dziecku wyczuć równowagę, po to, aby później dużo lepiej radzić sobie z rowerem wyposażonym w napęd.

Rowery elektryczne są jednak przeznaczone dla trochę większych dzieci, które znają już podstawy jady na rowerze. Zazwyczaj rowery elektryczne dziecięce Cube, jakie można znaleźć w sprzedaży, przeznaczone są dla dzieci od około 6–7 lat wzwyż. Tego typu rowery to jednak nie najlepsze rozwiązanie dla dzieci, które nigdy wcześniej nie jeździły jeszcze na rowerze.

rower

Jakie zalety mają rowery elektryczne dla dzieci?

Podstawową zaletą rowerów elektrycznych jest to, że wyposażone są one w baterię i silnik elektryczny, który współpracuje z napędem i w ten sposób skutecznie wspomaga nas podczas pedałowania.

W przypadku dziecięcych rowerów elektrycznych zasada ich działania jest taka sama jak w modelach dla dorosłych. Rower tego typu wspomaga dziecko podczas pedałowania, co sprawia, że jazda jest dużo łatwiejsza, szczególnie wtedy, gdy konieczne jest pokonanie jakiegoś podjazdu. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla najmłodszych oraz tych dzieci, które nie mają jeszcze wystarczająco dużo siły, aby poradzić sobie ze stromymi podjazdami.

O czym pamiętać, aby dziecko było bezpieczne podczas jazdy na rowerze elektrycznym?

Podczas jazdy na rowerze, w tym także na rowerze elektrycznym najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Chcąc o nie zadbać w czasie gdy dziecko jeździ na rowerze elektrycznym, należy zakupić mu wygodny kask, który ma niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa. Jest to podstawowa ochrona każdego rowerzysty, bez względu na wiek czy rodzaj roweru, na jakim się porusza.

Dobrym rozwiązaniem mogą być także rękawiczki, czy różnego rodzaju ochraniacze, szczególnie wtedy, gdy dziecko nie potrafi jeszcze zbyt dobrze jeździć lub gdy zabieramy je w nieco bardziej wymagający teren niż zwykłe ścieżki rowerowe.