Oczy a komputer

Komputery towarzyszą nam praktycznie każdego dnia w pracy czy w domu. Praca przed komputerem to również wyzwanie dla naszych oczu. Osoby, które spędzają dużo czasu przed komputerem mogą mieć problemy ze wzrokiem. Pierwsze objawy jakie będą się pojawiać to zmęczenie oczu, pieczenie oczu, uczucie piasku pod powiekami. Dolegliwości mogą się nasilać albo maleć wieczorami. Z czasem pogłębiają się. Oprócz tego pojawia się również nadwrażliwość na światło a także łzawienie.

Objawy problemów ze wzrokiem

Wzrok to narząd, o który musimy dbać. jednak rzadko o tym pamiętamy. Pierwsze objawy psucia się wzroku to między innymi: piekące oczy, uczucie piasku pod powiekami, problem z nadwrażliwością światło, łzawienie oczu, zamglone widzenie, problem z krótkowzrocznością, ból głowy.

 

Problemy ze wzrokiem mogą być związane z długotrwałym wpatrywaniem się w komputer albo też zespół suchego oka. Co to zespół suchego oka? Problem pojawia się w momencie, gdy oczy nie będą nawilżane przez łzy. Mogą być niewytwarzane przez oko albo też będą miały niewłaściwy skład. Zespół suchego oka powstaje na skutek rzadkiego mrugania okiem. Jeśli chcemy sobie zapewnić odpowiednie nawilżenie rogówki łzy muszą być rozprowadzone po oku co 5-10 sekund.

Najczęściej problemy ze wzrokiem pojawiają się u osób, które przy komputerze spędzać będą około 2 godziny dziennie. Przyczyną może być zaniedbana higiena wzroku. Złe ustawienie monitora powyżej linii wzroku albo też na jego wysokości. Gdy wpatrujemy się w monitor zapominamy o mruganiu oczkami oraz otwieramy szeroko oczy. Jeśli chce się poznać przyczynę kłopotów z oczami trzeba będzie udać się do specjalistów, którzy będą w stanie nas przebadać. Sami nie powinniśmy bawić się w stawianie diagnozy, ponieważ o pomyłkę będzie bardzo łatwo. Leczenie zespołu suchego oka polegać będzie na nawilżaniu oka z pomocą kropli lub żelu. Niekiedy do pracy przy komputerze musimy mieć także specjalne okulary. Najlepszym wyjściem będzie odciążenie oczu. Jednak nie zawsze będziemy mogli sobie z tym poradzić.

Prawidłowa praca przed komputerem

Jeśli chcemy zadbać o wzrok należy dbać również o higienę pracy. Zaczynamy od prawidłowego ustawienia monitora. Powinien on stać tak, by można było patrzeć na niego z góry, a nie z dołu. Nie stawiamy monitora przy oknie, ponieważ odblaski i odbicia na monitorze będą przeszkadzać w czytaniu tekstu na komputerze. Jeśli regularnie korzystamy z komputera, kupić trzeba monitor większy niż 14 cali. Stara się nie zbliżać wzroku zbytnio do monitora.

Jak przynosić ulgę naszym oczom? Po pierwsze należy jak najczęściej mrugać, ponieważ w ten sposób nawilża się oczy. Co pewien czas warto także zamykać oczy na minutkę. Co godzinę należy oderwać wzrok od komputera i popatrzeć trzeba w najdalszy punkt. Przyglądać się można zielonym przedmiotom znajdującym się wokół ciebie. Jak najczęściej należy wykonywać ćwiczenia, które będą miały za zadanie relaksować nas. Rozciągamy kark, mięśnie twarzy. Należy wykonywać kilka wymachów rękami, nogami w ten sposób będzie można pobudzać krążenie krwi. Aby nawilżyć organizm należy wypijać codziennie minimum 2 litry. Starać się należy unikać zadymionych pomieszczeń. Dym tytoniowy podrażniać będzie oczy i spowoduje również zaczerwienienie spojówek.