Objawy zaćmy – jak szybko rozpoznać chorobę?

Zdarzają się takie choroby, których objawy na samym początku są ignorowane, aż nie urosną do większych rozmiarów. Taką chorobą, która w początkowych stadiach jest ignorowana, często bywa zaćma. Potrafi ona mocno utrudnić życie, a nieleczona może nawet doprowadzić do ślepoty.

Jednak zaćma musi się w jakiś sposób rozpocząć. Jakie są więc jej pierwsze objawy, które występują u znacznej większości osób chorych? Czy można tę chorobę zdiagnozować na tyle szybko, by jej leczenie było jak najbezpieczniejsze, czy może jednak ludzie często doprowadzają te chorobę do punktu krytycznego? I przede wszystkim, w jaki sposób możliwe jest leczenie zaćmy? Czy można stosować leki, czy jednak ratunkiem jest wyłącznie operacja soczewki?

Zaćma – co warto o niej wiedzieć?

Zaćma polega na tym, że soczewka oka zaczyna mętnieć. Niestety nie da się tej choroby uleczyć za pomocą rozwiązań farmakologicznych. Można to zrobić wyłącznie przy pomocy operacji chirurgicznej, która przeważnie trwa do 30 minut. Niestety zaćmy nie można zignorować, ponieważ może to doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Trzeba zatem regularnie dbać o swoje oczy i wykonywać odpowiednie badania, zwłaszcza, gdy przekroczy się już pewien wiek.

Niestety zaćma jest chorobą bardzo mocno powiązaną z wiekiem i najczęściej pojawia się ona u osób, które przekroczyły 60 rok życia. Oczywiście zdarza się ona także u młodszych osób, ale wtedy przeważnie wywołuje ją uraz oka lub niesprzyjające warunki w pracy, lub kontakt oka ze szkodliwą substancją chemiczną. Czasami chorobę tę można nabyć wraz z cukrzycą i jest ona także wywoływana przez niektóre substancje w lekach. Także stany zapalne oka mogą doprowadzić do rozwinięcia się zaćmy.

jakie są objawy zaćmy

Początkowe objawy zaćmy

Przede wszystkim, objawem zaćmy jest coraz większy brak ostrości widzenia – warto jednak podkreślić, że nie da się tego w żaden sposób zlikwidować za pomocą okularów. Kolejnym objawem, jest widzenie kolorów nieco ciemniejszymi, niż są naprawdę. Najbardziej jest to odczuwalne przy oglądaniu kolorów jasnych i jaskrawych. Oprócz tego, jeżeli zaćma jest już nieco rozwinięta, to widzenie o zmierzchu może być lepsze, niż w trakcie dnia, gdy w pełni świeci słońce. Jednak po pewnym czasie widzenie po zmroku, w ciemnych pomieszczeniach staje się niemożliwe.

Jeżeli więc zauważysz u siebie którykolwiek z tych objawów, to będziesz musiał jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty, który zbada twój wzrok. To właśnie on będzie mógł potwierdzić twoją diagnozę i skierować ciebie na operację. Na szczęście operacja może być wykonana zawsze, w każdym wieku, jednak jest ona całkowicie niezbędna, ponieważ zaćma może prowadzić nawet do utraty wzroku (dowiedz się więcej o objawach zaćmy na stronie OneDayClinic – kliniki działającej w Czechach, która leczy polskich pacjentów na zasadach Dyrektywy Transgranicznej, która sprawia, że koszty leczenia za granicą refundowane są przez NFZ).

Podsumowanie

Zaćma jest chorobą, która może znacznie utrudniać życie, na szczęście jednak zdiagnozowanie jej nie jest takie trudne. Niemniej nie można jej w żaden sposób wyleczyć farmakologicznie, ponieważ nie istnieją leki na tę chorobę. W razie zdiagnozowania zaćmy można jedynie udać się do kliniki na operację usunięcia zmętniałej soczewki i włożenia na jej miejsce specjalnego implantu.

Zabieg usuwania zaćmy jest refundowany przez NFZ, jednak warto pamiętać, że na tak popularne operacje czeka się latami. Niestety choroba ta potrafi postępować bardzo szybko, więc należy jak najszybciej podjąć się leczenia. Na szczęście istnieją kliniki prywatne, w których także można ten zabieg wykonać. Nie jest to procedura skomplikowana i przeważnie trwa zaledwie 30 minut, jednak jak we wszystkich operacjach, tak i tutaj trzeba mieć świadomość, że mogą wystąpić komplikacje i problemy, które przedłużą wykonywanie zabiegu.