Klimatyczne miejsca do zwiedzania na jesień

Najlepsze wakacje wcale nie muszą być zaplanowane na lato. Wielu z nas dokuczają zbyt duże upały, przeplatane z ulewami. Jesień oferuje często dni ciepłe, słoneczne, idealne wprost na odkrywanie uroków, które skrywają w sobie poszczególne miejsca.

Jakie uroki może skrywać w sobie Dolny Śląsk? Ma on bardzo wiele do zaoferowania, zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej, która również jest warta zwiedzenia. Wbrew pozorom nie trzeba wcale szukać zbyt daleko – wystarczy tylko przekroczyć granicę o kilka kilometrów.

Dolny Śląsk – najpiękniejsze miejsca po stronie polskiej

Kraina Wygasłych Wulkanów

Dla wielu nazwa ta może brzmieć nietypowo i intrygująco. Wulkany w Polsce? Owszem, a do tego wulkany szczególnie warte zobaczenia. Na zjawiskową erupcję już liczyć nie możemy, lecz na zapoznanie się z pięknymi krajobrazami wokół oraz bogatą kolekcją odmian skał wulkanicznych już tak. Szczególnie fascynujące są Małe Organy Myśliborskie, które powstały z pionowych słupów zakrzepłej lawy. Aby dotrzeć na szczyt, wystarczy 40 minut spaceru, przygotuj się jednak na strome podejście. A gdy już dotrzesz na miejsce, weź głęboki wdech i podziwiaj eksplozję intensywnych, jesiennych barw dookoła, których urok docenisz jak nigdzie indziej.

Złoty Stok i kopalnia złota

Lubisz zwiedzać podziemia i słuchać legend? Pociąga Cię idea nietypowego spływu łodzią? W takim razie ruszaj do Złotego Stoku. Właśnie tam znajduje się kopalnia złota, którą można zwiedzić z przewodnikiem i zdobyć interesującą wiedzę na jej temat. Co się zaś tyczy nietypowego spływu łodzią, jest on nietypowy, dlatego, że odbywa się pod ziemią. Jeśli takie atrakcje nie są dla Ciebie chlebem powszednim, możesz liczyć na niezapomniane wrażenia. Jeśli zaś masz chęć na nieco więcej emocji, koniecznie odwiedź Labirynt Strachu lub udaj się do parku linowego. A po całym dniu przygód zajrzyj do pensjonatu Złoty Jar i poczęstuj się czarnymi pierogami.

Arka Noego i Zamek Śląskich Legend

To na pewno jedno z najbardziej klimatycznych miejsc, jakie możesz odwiedzić. Gdy za oknem deszcz i słota, Ty przenieś się w krainę pradawnych legend, które opowiedzą Ci… lalki. Uruchamiane za pomocą linek figury naturalnej wielkości krok po kroku przedstawią Ci dzieje dawnych czasów, m.in. z Duchem Gór w roli głównej. Możesz spotkać także jeźdźca bez głowy, wiec lepiej nie zabieraj ze sobą małych dzieci.

Więcej atrakcji poznasz w serwisie https://castlesandpalaces.eu/pl

A co nas czeka w Czechach?

Zamek Hradec nad Moravici

Zamek ten może się poszczycić mianem przystani największych kompozytorów. To tutaj Beethoven skomponował swoją Apassionatę, która jednak nie doczekała tam swojej premiery. To w murach tego zamku książę Karl Lichnowski był uczniem samego Mozarta, a inny członek rodu, Felix Lichnowski był tak zachwycony muzyką Liszta, że specjalnie dla niego za 600 talarów sprowadził dla niego piękne, mahoniowe pianino. Bilety na koncerty artysty były zawsze wyprzedane co do jednego, tak urzekał swoją twórczością uczestników ówczesnych imprez kulturalnych. Zamek jest dostępny dla zwiedzających, dzieli się na Zamek Biały i Zamek Czerwony, swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza właśnie pruskiemu rodowi Lichnowskich.

Zamek Nachod

Wyjątkowo klimatyczne miejsce, dlatego, że idealnie odzwierciedla nastrój panujący tam za czasów najważniejszych dla jego historii władców. Zwiedzającym udostępniono trzy piętra, z czego wystrój każdego z nich poświęcony jest panowaniu innego z władców. Na pierwszym piętrze zapoznamy się z wystrojem stworzonym przez Ottawia Piccolominiego. W pomieszczeniu turyści mogą zobaczyć portrety przedstawicieli rodu płci męskiej oraz liczne eksponaty z epoki. Piętro drugie było już piętrem prywatnym, zamieszkiwanym przez panujących, a trzecie jest poświęcone stylowi, jakiemu hołdował Petr Biron, kolejny władca zamku.

Zamek Jawornik

Zamek Jawornik powstał w wyjątkowo niespokojnych czasach, w okolicach 1300 roku, by już w 1428 roku zostać praktycznie zrównanym z ziemią. Pod koniec XV wieku biskup Jan Roth podjął się rekonstrukcji posiadłości. W rękach kolejnego biskupa, Philippa Gottharda von Schaffgotsch stał się on ważnym centrum kulturalnym poprzez wybudowanie tam sal koncertowych oraz założenie urokliwych ogrodów.