Jak zaoszczędzić na oświetleniu w hali przemysłowej?

magazyn

Oświetlenie w hali przemysłowej ma bardzo duże znaczenie. Wpływa na samopoczucie i wydajność pracowników, zwiększa bezpieczeństwo wykonywanej przez nich pracy, a także znacząco redukuje liczbę wad produkcyjnych. Projektując więc halę, należy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniego oświetlenia. Za takie z pewnością wdzięczni będą nasi pracownicy, ale również klienci, którzy w przyszłości kupować będą towary wyprodukowane w naszych halach. Dobra widoczność w miejscu pracy, to w końcu nie tylko komfort, ale również zadowalające efekty.

Co wziąć pod uwagę oświetlając halę przemysłową?

Co zatem wziąć pod uwagę dopierając oświetlenie w hali przemysłowej? Z pewnością odpowiedni poziom natężenia oświetlenia, a także równomierne światło w polu zadania i jego bezpośrednim otoczeniu. Nie należy też lekceważyć tak zwanego ograniczenia olśnienia, a więc odbijającego się od maszyn i oślepiającego pracowników światła. Taki efekt może bardzo dekoncentrować, szczególnie tych pracowników, którzy wykonują precyzyjne, manualne prace.

Co więcej, światło powinno pomagać nie tylko w widzeniu, ale również w poruszaniu się po hali. Obiekt przemysłowy pełen jest w końcu wąskich korytarzy i zakamarków, gdzie między maszynami tworzą się puste przestrzenie. Magazyny wysokiego składowania czy pomieszczenia dostępne obsłudze technicznej również wymagają odpowiednich rozwiązań oświetleniowych. Strumień światła musi brać pod uwagę ścieżki, którymi poruszają się pracownicy.

Jak zaoszczędzić na oświetleniu w hali przemysłowej?

Z racji tego, że hale przemysłowe i produkcyjne są to pomieszczenia o sporych wielkościach, gdzie światło pali się w sposób ciągły, nie ukrywajmy, że większości producentów zależy na oszczędności. Mimo, że nie powinna ona iść przed funkcjonalnością oświetlenia, ma jednak duże znaczenie.

Idealnym wyborem w tej sytuacji mogą więc okazać się LED-y. Pozwalają na sporą energooszczędność, co więcej stanowią oświetlenie bezpieczne z długą gwarancją bezawaryjnego działania. Zachowują też niezmienione parametry przez bardzo długi okres użytkowania. Świecą pełnym strumieniem świetlnym zaraz po włączeniu, a także podkreślają rzeczywiste kolory otoczenia bez jakichkolwiek zakłamań. A co najważniejsze – są bezpieczne, bo nie zawierają rtęci, ołowiu etc.

oświetlenie magazynu

Należy również pamiętać, że charakter oświetlenia przemysłowego zależy w głównej mierze od przestrzeni w której będzie ono zastosowane. Na dużych halach stosuje się zazwyczaj oprawy typu high-bay, które świecą zimnym, białym światłem. Rozmieszczone na całej powierzchni sufitu, zapobiegają powstawaniu luk i obszarów niedoświetlonych. To szczególnie ważne z punktu widzenia pracownika produkcyjnego, które wzrok podczas pracy narażony jest na częste zmiany natężenia światła.

Firma z doświadczeniem

Kiedy podejmujemy decyzję o wyborze firmy, która ma nam pomóc wyposażyć oświetleniowo naszą halę przemysłową, postawmy na specjalistów z doświadczeniem, którzy pochwalić się mogą wieloma zrealizowany już projektami. To da nam gwarancję dobrze zaprojektowanego, a w późniejszym czasie zrealizowanego planu. Firmy takie jak  Fiat, Citroen, SGB Bank S.A., LG, Biedronka czy Hortex korzystały na przykład z wrocławskiego Luxon. Firma na zamówienie przygotowuje oświetlenie indywidualne dobrane pod gusta swego klienta, pod uwagę bierąc zarówno miejsce, jak i barwy światła, jasności, sterowania i zasilania. Dzięki kompetentnemu zespołowi projektantów, inżynierów i sprzedawców jest w stanie też zaoferować doradztwo na każdym etapie realizowanego projektu.

Oszczędność przede wszystkim

Nie oszukujmy się, jak już zostało wspomniane w przypadku hal produkcyjnych i przemysłowych zacząć należy od strategii, która pozwali zaoszczędzić niemałe pieniądze wydawane na światło. Oprawy LED, które stosują firmy takie jak Luxon posiadają doskonałe parametry świetlne, a także stanowią źródło oszczędności. Oświetlenie ledowe jest bowiem żywotne i bardziej wydajne. Kiedy więc przyjdzie do podjęcia decyzji, najlepszym wyborem może okazać się właśnie tego typu oświetlenie.

Dzisiejsza technika oświetlenia LED to idealne połączenie funkcjonalności, wydajności i oszczędności. Stosowana zarówno w domach, jak i hotelach, sklepach czy halach, osiągnęła tak wysoki poziom, że każdy spośród dostępnych rozwiązań jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Profesjonaliści z branży służą natomiast pomocą, odpowiadają na dręczące pytania i pomagają stworzyć oraz zrealizować projekt na miarę potrzeb swoich klientów.