Jak długo trzeba wietrzyć po ozonowaniu?

ozonowanie mieszkań

Dezynfekcja to proces, który wykorzystywany jest w wielu miejscach i sytuacjach w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa mikrobiologicznego. Dezynfekcji można poddawać różnego rodzaju powierzchnie, ale również samo powietrze zgromadzone w pomieszczeniach. 

W tym celu wykorzystuje się różne metody, ale z pewnością jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych jest ozonowanie. Technikę tą można stosować w lokalach mieszkalnych, przemysłowych, we wnętrzu pojazdów i innych zamkniętych pomieszczeniach. 

Oprócz samego działania dezynfekującego dzięki metodzie można również pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Jest to metoda bezpieczna dla mieszkańców i użytkowników dezynfekowanych lokali, ale jedynie w sytuacji, gdy stosujemy się do zaleceń specjalistów. 

W jakich sytuacjach wykonywane jest ozonowanie mieszkań

Ozonowanie to metoda dezynfekcji, która polega na rozpyleniu za pomocą specjalnego generatora, ozonu w formie gazu. Jest to cząstka trójatomowego tlenu, która w bardzo łatwy i szybki sposób wchodzi w reakcję utleniania, niszcząc tym samym wszelkie drobnoustroje, alergeny, grzyby oraz cząsteczki zapachowe. 

Takie właściwości sprawiają, że ozon jest bardzo skutecznym środkiem dezynfekującym, a wykorzystywane go w formie gazu daje jeszcze większe możliwości, ponieważ w takiej formie jest on w stanie dotrzeć w każdy zakamarek pomieszczania i zlikwidować obecne tam patogeny.

Z tego względu ozonowanie wykorzystywane mieszkania wykorzystywane jest do takich czynności jak:

  • dezynfekcja, czyli usuwanie niebezpiecznych dla zdrowia mieszkańców grzybów, wirusów i bakterii,
  • likwidowanie alergenów zarówno wziewnych, jak i tych kontaktowych,
  • dezodoryzacja, czyli pozbywanie się nieprzyjemnego zapachu z wnętrza.

Ozonowanie najczęściej wykorzystuje się w sytuacji, gdy w mieszkaniu doszło do zgonu, pojawiła się wilgoć i grzyb, doszło do pożaru, zalania, awarii kanalizacyjnej, czy innego wypadku losowego. Ponadto ozonowanie świetnie sprawdza się także w mieszkaniach zaniedbanych, gdzie konieczne jest pozbycie się nieprzyjemnego zapachu oraz przywrócenie odpowiedniego poziomu czystości we wnętrzu. 

Ozon skutecznie zwalcza również zapach dymu papierosowego, stęchlizny oraz może być wykorzystywany do oczyszczania wnętrza po zwierzętach. Ozonowanie może być także bardzo pomocne dla alergików, w celu pozbycia się alergenów z ich mieszkania

Wszelkie tego typu zagrożenia są zazwyczaj bardzo trudne do usunięcia. Ozonowanie świetnie radzi sobie właśnie z takimi problemami, przez co jest tak często wykorzystywane w wielu sytuacjach, w których konieczna jest skuteczna i szybka dezynfekcja wnętrza. 

vector ozonowanie

Ile trwa ozonowanie mieszkania?

Ozonowanie to metoda, która działa praktycznie od razu po rozpoczęciu rozpylania ozonu we wnętrzu. Jednak aby jej działanie było w pełni skuteczne, musi minąć trochę czasu, aby ozon mógł dotrzeć w każdy zakamarek mieszkania i skutecznie zlikwidować wszelkie zagrożenia i nieprzyjemne zapachy. Czas trwania tego typu dezynfekcji jest zależny od wielkości mieszkania oraz tego, w jakim celu się je stosuje

Najczęściej ozonowanie mieszkania trwa minimum 2 h i czas ten zwiększa się wraz z wielkością ozonowanego wnętrza oraz poziomu i rodzaju skażenia. Oczywiście należy pamiętać o tym, że czas trwania tego typu usługi nie ogranicza się jedynie do rozpylenia ozonu. Przed przystąpieniem do działania niezbędne jest odpowiednie uszczelnienie mieszkania, aby ozon nie wydostawał się na zewnątrz budynku lub do sąsiednich pomieszczeń. 

Istotne jest także usunięcie z mieszkania roślin, zwierząt i przedmiotów, które mogłyby ulec uszkodzeniu w kontakcie z ozonem. Dopiero po odpowiednim przygotowaniu mieszkania można przystąpić do jego ozonowania.

Czy wietrzenie mieszkania po ozonowaniu jest konieczne?

Ozonowanie jest bezpieczną metodą dezynfekcji wnętrz jedynie w przypadku, gdy stosujemy się do zasad bezpieczeństwa. Z tego względu konieczną czynnością po zakończeniu ozonowania mieszkania jest jego dokładne wywietrzenie

Pomimo tego, że ozon nie jest cząstką stabilną i dość szybko ulega pełnemu rozkładowi na nieszkodliwy tlen, to aby mieć gwarancję bezpieczeństwa, niezbędne jest wywietrzenie wnętrza. Czynność tą stosuje się po to, aby usunąć z pomieszczeń lotne pozostałości utlenionych substancji, które mogłyby mieć negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców i użytkowników lokalu. Po przeprowadzeniu gruntownego wietrzenia lokal może zostać oddany do użytku, co najczęściej następuje po kilku lub kilkunastu godzinach od zakończenia prac.  

Szukasz firmy zajmującej się profesjonalnym ozonowaniem? Skontaktuj się z firmą Vector. Poniżej zamieszczamy dane kontaktowe.

Kontakt
Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
https://vector-uslugi.pl/
Usługi realizowane są na terenie całej Polski!

 

ozonowanie mieszkań vector