Jak dawkować suplementy i odżywki?

Co możemy powiedzieć o odżywkach i suplementach diety? Na pewno to, że dziś są one bardzo popularne i nic też nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości miały na niej stracić. Wydaje się, że sięganie po nie to nic złego, bo jednak dzięki temu możemy wyrównać niedobory witamin czy innych mikroskładników w naszym organizmie. Większość nie traktuje ich jak leki i słusznie, bo lekami one nie są. W związku z tym łyka je jednak bez opamiętania, co również jest sporym uchybieniem. Na co zatem zwrócić uwagę stosując suplementy czy odżywki? Jak przyjmować je, aby mieć pewność, że robimy to w sposób prawidłowy?

Rodzaj suplementu a dawkowanie

Niestety odpowiedzi na temat tego, jak łykać takie suplementy nie ma. Wiele zależy tutaj bowiem od tego, jaki jest to suplement. Jeśli nie wiecie, czym kierować się przy stosowaniu takich odżywek przede wszystkim kierujcie się zaleceniami ich producentów. Obecnie sposób dawkowania znajdziecie na każdym produkcie. Za wszelką cenę nie wolno więc przekraczać zalecanej dawki. Wówczas może to bowiem wywołać skutki uboczne. Doskonałym przykładem może być tutaj dobrze wszystkim znana witamina C. Czy jej przedawkowanie może być groźne? Mimo że wielu uważa, że nie jest to możliwe, to jednak rzeczywiście może to być dla naszego zdrowia niekorzystne. Wszystko dlatego, że jej nadmiar może powodować powstawanie kamieni w nerkach. Odnieśmy się też do bardzo popularnych dzisiaj spalaczy tłuszczu, czy też innych środków, dzięki którym mamy w krótkim czasie zrzucić na wadze, co jest zresztą bardzo trudne. Jak się okazuje, ich nadmiar może dać efekt zupełnie inny od oczekiwanego. Dzieje się tak dlatego, że przyczyniają się one do spowolnienia metabolizmu. W praktyce zbyt wielkie dawki takich odżywek odchudzających sprawią, że na wadze będziemy przybierać.

Podstawą jest dieta

Nie brak osób, które uważają, że całe dzienne zapotrzebowanie na witaminy czy też minerały uzyskają ze stosowania jakiegoś suplementu. Nie jest to poprawne myślenie. Należy bowiem pamiętać, że w dalszym ciągu najważniejsza jest dieta, która powinna być podstawą naszego żywienia. Dopiero w momencie, kiedy mamy już dzienne menu i zapotrzebowanie na kalorie porównamy z wartościami, które dostarcza nam dieta, możemy sięgać po suplementy. Niekiedy nie będą one nawet potrzebne, choć zdarza się to bardzo rzadko. Należy mieć bowiem na uwadze, że obecnie jedzenie jest niezdrowe i nie zawiera w sobie tak wielu składników odżywczych, jak mało to miejsce dawniej. Dlatego też suplementy diety i wszelkie odżywki są obecnie potrzebne nie tylko sportowcom profesjonalnym czy amatorom. Warto o nich pomyśleć nawet wtedy, kiedy nie uprawiamy żadnej dyscypliny sportu, ale nie jesteśmy w stanie dostarczyć do organizmu odpowiednich ilości białka, węglowodanów, witamin czy też innych niezbędnych nam minerałów.

Jeżeli decydujecie się już na takie odżywki, pamiętajcie jednak, że najważniejsze jest Wasze zdrowie. Warto więc taką suplementację przedyskutować z jakimś ekspertem lub przynajmniej sprawdzić skład danej odżywki. Okazać się bowiem może, że na jakieś jej składniki jesteście uczuleni. Wówczas trzeba taki produkt odstawić i poszukać czegoś innego. Rynek jest obecnie w takie produkty bardzo bogaty, a więc nikt nie powinien mieć problemu z tym, aby znaleźć coś w sam raz dla siebie. Wystarczy przejrzeć tu sklepy internetowe czy portale aukcyjne. Tam takich produktów jest naprawdę wiele i co ważniejsze dostępne są one w bardzo różnych cenach, z czego pewnie doskonale zdajecie sobie sprawę.