Gimnastyka dzieci tak ważna w dzisiejszych czasach

zajęcia ruchowe dla dzieci

Ze względu na jego ogromny zasięg, popularność i wiele pozytywnych wartości, które przekazuje, sport jest jedną z ważniejszych rzeczy jakie człowiek stworzył. Jest to potężne narzędzie, które przełamuje wszystkie bariery i pomaga nam czuć się dobrze – zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Dlaczego powinniśmy zwrócić uwagę na gimnastykę naszych dzieci?

Gimnastyka jest bardzo korzystna dla dzieci: poprzez uprawianie sportu dzieci rozwijają umiejętności fizyczne, ćwiczą, poznają nowych przyjaciół, dobrze się bawią, uczą się być członkiem zespołu, uczą się grać fair, poprawiają poczucie własnej wartości. Poprawa fizycznego i psychicznego rozwoju dzieci jest z pewnością najważniejszym wkładem gimnastyki, ale lista pozytywnych elementów tutaj się nie kończy.

Niestety współcześnie coraz częściej dzieci spędzają czas na komputerach, telefonach i tabletach. Łatwiej nam jest ich pilnować, kiedy grają na konsoli w salonie niż, gdy biegają po podwórku z kolegami. Same również chętniej wybierają zabawę na ekranie, a ilość ruchu w ich życiu jest coraz mniejsza. Ma to jednak poważne konsekwencje. Coraz większa liczba dzieci jest otyła, choruje na choroby związane z otyłością, nie ma kondycji i najzwyczajniej w świecie nie jest sprawna fizycznie. Wpływa to również na ich psychikę – od pewności siebie po umiejętność pracy w zespole. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na to, czy nasze dzieci mają wystarczająco dużo aktywności fizycznej.

gimnastyka dla dzieci

Jakie inne korzyści przynosi gimnastyka dzieci?

Większość rodziców chce zachęcić dzieci do uprawiania sportu, aby pomóc im poczuć się zwycięzcą. Każde dziecko może odnosić sukcesy w jednej aktywności lub innej. Rodzice muszą jednak znaleźć odpowiedni dla dziecka sport. Dlatego powinni być cierpliwi. Charakter dzieci i zasady moralne powstają w wyniku uczciwej gry. Ponadto dzieci, które aktywnie uprawiają sport, mogą być dobrymi wzorami dla swoich rówieśników ze szkoły, sąsiedztwa, a nawet chóru szkolnego i inspirować ich do aktywności.

Co więcej, uprawianie gimnastyki umożliwia tworzenie przyjaźni, których inaczej nasi podopieczni by nie uformowali. Na przykład zawodowi sportowcy nawiązujący przyjaźnie na tym polu utrzymują je nawet po rezygnacji z zawodów. Sporty łączą ludzi z całego świata, bez względu na narodowość, religię, kulturę czy kolor skóry. Praca zespołowa i korzyści z interakcji społecznych wśród dzieci są najlepiej widoczne w trakcie aktywności fizycznej. Dzieci uczą się, że są częścią zespołu, który wymaga od wszystkich członków tego samego wysiłku, aby odnieść sukces, a także jak wygrywać z klasą i przegrywać z godnością.

gimnastyka dla dzieci

Ważną korzyścią jest to, że maluchy uczą się tam szanować autorytet, zasady, kolegów z drużyny i przeciwników. Gimnastyka jest ważnym środowiskiem do nauki dla dzieci. Liczne badania wykazały, że dzieci dbające o aktywność fizyczną mają lepsze wyniki w szkole. Ruch pomaga też budować pozytywną samoocenę u dzieci. Ponadto gimnastyka jest świetnym sposobem na zmniejszenie stresu i poprawę fizycznego i psychicznego samopoczucia, a także walkę z przestępczością nieletnich, konfliktowością i agresją. Chodzi o to, aby utrzymać ciało w dobrym zdrowiu, aby móc zachować silny i czysty umysł. Gimnastyka jest bardzo ważna niezależnie od wieku. Na każdym etapie rozwoju potrzebna jest inna ilość ruchu i stymulacja innych mięśni. Powinniśmy pamiętać, że dzięki takim zajęciom ruchowym dla dzieci, podopieczni unikną krzywego kręgosłupa, nadwagi czy problemów ze stawami.

Zadbaj o zdrowie dziecka i wybierz przedszkole sportowe

Aby zaszczepić w dziecku chęć do aktywności fizycznej, warto zacząć jak najwcześniej. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór przedszkola sportowego, jako placówki, do której posyłane jest dziecko. W placówce kładącej nacisk na sport, maluch będzie nie tylko aktywny ruchowo, ale też nauczy się uczestniczyć w dyscyplinach konkurencyjnych wraz z innymi dziećmi, dzięki czemu będzie to również nauka zasad fair-play potrzebnych w życiu.