Ataki astmy u osoby dorosłej potrafią być tak samo ciężkie, jak u dzieci. Na szczęście jednak dziś mamy dostęp do licznych metod, dzięki którym zmaganie się z chorobą jest dużo łatwiejsze.
Jednym z takich narzędzi jest nebulizator. Czy jednak rzeczywiście jest on pomocny przy atakach astmy? Czy regularna nebulizacja pomaga w polepszeniu stanu dróg oddechowych?
Czym właściwie jest astma?
Dużo się ogólnie mówi o astmie, lecz co tak właściwie o niej wiemy? Jest to nic innego, jak przewlekły stan zapalny, który rozwija się w drogach oddechowych. Doprowadza on do nagłych ataków kaszlu, duszności, tzw. “rzężenia”, ciężkiego oddechu, które najczęściej zdarzają się w nocy lub nad ranem.
Powodów, przez które dochodzi do ataków, jest kilka. Jednym z nich jest skurcz mięśni dróg oddechowych. Kolejnym powodem ataku jest podrażnienie dróg oddechowych, przez co dochodzi do obrzęku powodującego trudności w oddychaniu. Ostatnim, ważnym powodem jest zbieranie się śluzu.
Istnieje wiele czynników środowiskowych, przez które dochodzi do astmy. Najważniejsze z ich to:
- dym papierosowy, bierne palenie,
- pyłki kwiatów,
- zanieczyszczenia,
- pleśnie,
- roztocza,
- silny stres,
- aktywność fizyczna,
- niektóre leki.
Astma rozwija się w wyniku predyspozycji genetycznych, lecz też może mieć inne podłoże. Do czynników podnoszących ryzyko zachorowania należą: otyłość, powikłania po infekcjach dróg oddechowych, zanieczyszczone powietrze, a niekiedy też dym z papierosów.
Nebulizacja: czy może być formą leczenia astmy?
Nebulizacja to jedna z najbezpieczniejszych form podawania leków u pacjentów chorych na astmę. Jest tak dlatego, że pozwala ona na dostarczenie leków wprost do dróg oddechowych, bezpośrednio do miejsca, w którym lek jest najbardziej potrzebny. Przekłada się to na szybsze działanie leku, a także możliwość zmniejszania jego dawek, co jest jednym z celów skutecznego leczenia.
Ponadto, leki podawane w procesie nebulizacji nie obciążają układu pokarmowego. W przeciwieństwie do inhalatorów nebulizatory mogą być stosowane niezależnie od wieku, podczas gdy inhalatory w przypadku małych dzieci mogą być czasem problematyczne.
Jak długotrwałe stosowanie nebulizacji wpływa na funkcjonowanie układu oddechowego?
Ogólnie nie ma zaleceń co do długotrwałego stosowania nebulizacji. Jest to metoda stosowana doraźnie, przy różnego rodzaju infekcjach lub przy zaostrzonych fazach poszczególnych chorób, jednak jej stosowanie przez cały czas mogłoby mieć negatywne skutki, np. poprzez nadmierne zawilgocenie dróg oddechowych.
Dlatego też na co dzień w przypadku astmy bardziej zalecane są inhalatory, zaś nebulizatory zostawiamy sobie właśnie na etapy zaostrzenia dolegliwości. Można jednak mieć pewność, że włączenie nebulizatora na stałe do urządzeń, z których korzystamy doraźnie w leczeniu astmy, będzie bardzo pomocne w łagodzeniu ogólnego przebiegu choroby.
Jak sprawdzić, czy nebulizacja rzeczywiście działa?
Od kilku lat wykonywane są tzw. testy kontroli astmy. Wprowadzenie go jest efektem obserwacji choroby, która dotychczas była odgórnie klasyfikowana w danym przypadku jako łagodna, umiarkowana albo poważna. Obecnie wiadomo już, że to kryterium nie jest zbyt miarodajne ze względu na to, że poziom nasilenia objawów nie jest stały. Test kontroli astmy polega na udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań związanych ze stanem zdrowia pacjenta na przestrzeni ostatniego miesiąca. Na podstawie odpowiedzi ustalana jest skuteczność aktualnie stosowanych metod leczenia.