Adoptujesz psa? Poznaj najważniejsze obowiązki właściciela

adopcja psa

Planujesz adopcję psa? To niesamowity gest, podarowanie psiakowi drugiego kochającego domu.

W schroniskach opiekunowie nie zawsze mają czas, aby poświęcić każdemu zwierzakowi z osobna odpowiedniej ilości uwagi. Zaspokajane są ich podstawowe potrzeby w oczekiwaniu, że zjawi się bohater, który postanowi zapewnić mu lepszy byt.

Obdarowanie psa miłością to nie jedyna rzecz, której potrzebuje. Adoptowanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami. Pojawienie się w domu czworonoga może z początku wywrócić życie domowników do góry nogami. Z czasem jednak przyzwyczaja się do obowiązków, które stają się rutynowymi działaniami.

Odpowiednie warunki

Przygarniając zwierzaka, należy zapewnić mu wygodne warunki. Musi to być miejsce ciepłe i suche, chroniące przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, jak deszcz, mrozy czy upały. Podstawowym działaniem, o którym każdy powinien wiedzieć, to zapewnienie psu stałego dostępu do wody, a także dostarczanie mu karmy o odpowiednich porach.

Ważne! Przed adopcją warto zrobić testy uczuleniowe każdego członka domu, aby mieć pewność, że przy psie nie pojawią się takie problemy jak kichanie, świąd, wysypka, łzawienie oczu, trudności z oddychaniem.

Jeśli nie ma się pewności, co do tego czy zwierzę sprawdzi się w domu i czy jest się w stanie zapewnić mu odpowiednią opiekę, można zdecydować się na wolontariat w schronisku. Podczas którego zapoznaje się z psiakiem i wyprowadza się go na spacery, to znacznie pomaga podjąć prawidłową decyzję.

W schronisku znajdują się nie tylko kundelki, czasem można znaleźć także psy rasowe. Należy pamiętać, że nie każdy zwierzak nada się do małej kawalerki. Warto wziąć pod uwagę metraż mieszkania i usposobienie psiaka, aby zapewnić mu jak najwygodniejsze warunki.

Opieka medyczna i higiena

Pies, tak samo jak człowiek musi być poddany szczepieniom ochronnym. Szczepienie przeciw wściekliźnie jest obowiązkiem nałożonym przez prawo, dlatego jeśli w książeczce nie ma wpisu dotyczącego szczepienia, należy niezwłocznie udać się w tym celu do weterynarza. Należy wykonywać je co 12 miesięcy i trzeba o tym obowiązku pamiętać.

Aby zapewnić zdrowie pupila warto od czasu do czasu odrobaczać go. Picie wody z kałuży lub oblizywanie odpadków znajdujących się na trawniku czy drodze stanowi zagrożenie dla układu pokarmowego zwierzaka. Profilaktyczne odrobaczanie może zapobiec wielu chorobom i problemom.

Posiadanie psa to także zachowywanie jego higieny. Niezależnie czy pupil ma sierść czy włosy trzeba go regularnie myć. Nie wymaga on codziennej higieny, wystarczy raz na trzy miesiące wykąpać go w odpowiednim szamponie dla psów. Jeśli zwierzak nie jest fanem kąpieli, a podczas nich często wyrywa się i ucieka, można udać się do salonów pielęgnacji zwierzaków lub do groomera, który od razu odpowiednio uczesze futrzaka.

adoptowanie psa

Dzienna dawka spaceru

Obowiązkiem właściciela jest zapewnienie psu dawki ruchu najlepiej na świeżym powietrzu, gdzie pies może załatwić swoje sprawy fizjologiczne. Poza tym spacery zapewniają psu niezwykłą dawkę ruchu i jest to czas, na który wyczekuje z niecierpliwością. Nie trzeba traktować spaceru jako swój przykry obowiązek. Warto skupić się na pozytywach i uznać spacer z psem, jako własną dawkę aktywności fizycznej.

Jeśli pies nie jest agresywny można zapewnić mu odrobinę czasu na spędzenie z innymi zwierzakami. Jako zwierzę stadne potrzebuje kontaktu z innymi, a zabawa z psimi przyjaciółmi pozwoli mu wyzwolić radość i energię.

Ważne! Właściciel pracujący od rana do wieczora, który nie posiada w swoim harmonogramie zbyt dużej ilości wolnego czasu nie powinien decydować się na psa.  Adopcja musi być decyzją przemyślaną, ponieważ psiak, jako istota żywa potrzebuje zapewnienia odpowiedniej opieki.

W co wyposażyć się przed adopcją?

Pierwszymi produktami, które należy zakupić przed adopcją to miski na wodę i karmę, a także wygodne legowisko. Karmę najlepiej kupić po konsultacji z weterynarzem, aby wybrać odpowiednią dla rasy i wieku przyszłego pupila.

Na spacerze niezbędne będą: obroża, smycz i woreczki na psie kupy, aby czas na świeżym powietrzu był bezpieczny i komfortowy.