7 kroków, które powinieneś podjąć, aby zabezpieczyć swoją organizację przed cyberatakami

komputer

Zabezpieczenie firmy przed cyberatakami ma coraz większe znaczenie w dobie rosnącej wirtualizacji rzeczywistości. Narażone są na to nie tylko wielkie, światowe korporacje – również małe i średnie przedsiębiorstwa muszą poważnie rozważyć wybór odpowiednich rozwiązań, dzięki którym ich dane będą w pełni bezpieczne. Poniżej przedstawiamy 7 prostych kroków, dzięki którym znacznie zwiększysz poziom bezpieczeństwa danych w swojej firmie.

Wdrożenie normy ISO 27001

Zgodnie z definicją, norma ISO 27001 jest międzynarodowo uznaną formą standaryzacji zarządzania systemami bezpieczeństwa informacyjnego. Wytycza ona sposoby szacowania ryzyka utraty danych w firmie oraz sposób postępowania w wyniku kradzieży danych lub ich utraty w inny sposób. Norma ISO 27001 zajmuje się następującymi obszarami:

  • zarządzanie aktywami firmy,
  • bezpieczeństwo zasobów ludzkich,
  • opracowanie polityki bezpieczeństwa,
  • zarządzanie kryzysowe,
  • organizacja bezpieczeństwa przetwarzanych danych,
  • funkcjonowanie firmy bez stwarzania zagrożenia dla środowiska,
  • kontrola dostępu do danych firmy,
  • rozwijanie posiadanych systemów informatycznych,
  • zgodność z aktualnymi wymogami prawnymi oraz standardami wyznaczonymi w firmie.

Wdrożenie normy ISO 27001, najlepiej w połączeniu z audytem zgodności z ISO 27002, pozwoli nie tylko na lepsze zarządzanie danymi firmy i ich ochronę w razie wystąpienia zagrożeń, lecz też podnosi prestiż firmy na rynku, dając klientom gwarancję, że ich interesy są należycie zabezpieczone.

Regularne szkolenia pracowników

Wdrażanie norm i pozyskiwanie certyfikatów to jednak jedynie połowa sukcesu. Aby całość systemu mogła sprawnie działać, potrzebne są szkolenia pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa. Powinny one obejmować nie tylko zagadnienia ściśle związane z aspektami informatycznymi, lecz też przypominać o najważniejszych zachowaniach, dzięki którym pracownicy w wyniku własnej niewiedzy lub zaniedbań nie doprowadzą do poważnego wycieku danych.

Odpowiednie zabezpieczenie sprzętu

W niektórych firmach coraz bardziej popularny staje się trend Bring Your Own Device (BYOD). Rozwiązanie to niesie ze sobą wiele korzyści, jako że umożliwia pracownikom wykonywanie przynajmniej części swoich zadań w formie zdalnej. Niestety jednak jest to rozwiązanie niosące za sobą również dosyć dużo zagrożeń. Prywatne urządzenia pracowników, na których przechowywane są dane firmowe, nie podlegają kontroli w ramach norm bezpieczeństwa wdrożonych w ramach funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Oznacza to, że nie masz wpływu na to, czy i jakie zabezpieczenia pracownicy stosują w swoich komputerach. Jeśli jednak chcesz, by pracownicy nadal mieli możliwość wykonywania swoich obowiązków również poza firmą, zaopatrz ich w firmowy sprzęt z wbudowanymi oprogramowaniami, spełniającymi wszystkie niezbędne wymogi bezpieczeństwa.

Ustaw hasło na ekranach urządzeń mobilnych

Korzystanie z przenośnych urządzeń w ramach wykonywania obowiązków zawodowych, nawet pomimo zastosowania najlepszych systemów zabezpieczających, nie gwarantuje tego, że sprzęt nie wpadnie w niepowołane ręce. Dlatego też rozwiązaniem dosyć prostym, a zarazem dosyć skutecznym, jest ustawienie blokowania ekranu za pomocą hasła.

Zaopatrz urządzenia przenośne w lokalizację

Tak jak hasło blokujące dostęp do ekranu, tak samo lokalizator pomaga w skutecznym zabezpieczeniu danych znajdujących się na urządzeniu przed wpadnięciem w niepowołane ręce. Lokalizacja nie tylko pomaga w szybkim ustaleniu miejsca znajdowania się sprzętu, lecz też pozwala na zdalne usunięcie istotnych plików. Umożliwia również wyświetlenie komunikatu dla znalazcy urządzenia.

komputer

Zainwestuj w skuteczną zaporę sieciową

Zapora, inaczej określana urządzeniem typu UTM (ang. Unified Threat Management) pozwala na szybkie wykrywanie spamu, prób włamań, ochronę przed wirusami czy też filtrowanie treści.

Unikaj maili o podejrzanej treści

Jest to na pozór dosyć oczywiste zalecenie, wciąż jednak w praktyce phishing zbiera odczuwalne żniwo. Jest to metoda polegająca na przesyłaniu wiadomości do złudzenia przypominające te przekazywane z instytucji publicznych, np. z banku, które po kliknięciu w link pozwalają na przejęcie kontroli nad informacjami.

Dbanie o bezpieczeństwo danych w firmie nie musi być skomplikowane. Czasem wystarczy pamiętać o kilku prostych krokach, dzięki którym firma będzie w stanie funkcjonować prawidłowo nawet w sytuacjach podbramkowych.